معرفی مـهـرفـا
مهرفا ، یک فروشگاه محصولات دانلودی است که قادر است با سفارش هر محصول ، مشتری را به درگاه مناسب ارجاع دهد و پس از تائید از صحت پرداخت وجه بصورت خودکار محصول را در اختیار مشتری قرار دهد .
روش ارائه فایل به مشتری به صورت فورس دانلود با لینک دانلود دینامیک و مدت دار است . همچنین کد رهگیری یکتایی در اختیار مشتری قرار میگیرد تا در صورت بروز مشکل ، مشتری بتواند محصول را دوباره دریافت کند یا به مدیر تیکت بزند و پاسخ دریافت کند.
جستجو در سایت
موضوعات

   کمپرسور

date دسته بندی : مقالات صنایع

این مطلب در مورد  کمپرسور و در 51 صفحه می باشد و در آن درباره  انواع کمپرسور و نحوه کار و عملکرد کمپرسور توضیحاتی داده شده است و درادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است  :

کمپرسور در لغت به معنای متراکم کننده و در عمل نیز دستگاهی است که گاز مبرّد را تحت فشار قرار داده و متراکم می کند؛ نیروی لازم جهت تحت فشار قرار دادن گاز در کمپرسورهای مورد استفاده در کولرهای گازی، توسّط الکتروموتوری که در داخل پوسته کمپرسور تعبیه شده، تأمین می گردد که با حرکت دورانی شفت خود، باعث انتقال نیرو به آلات متحرّکه کمپرسور شده که بسته به نوع کمپرسور، موجب حرکت رفت و برگشتی پیستون می گردد و یا به همان صورت دورانی، موجب متراکم شدن گاز می گردد.
کمپرسورها دارای گستردگی فراوانی هستند و بسیاری از آنها از الکتروموتور استفاده نکرده و از یک موتور درون سوز (بنزینی، گازی، گازوئیلی و ...) استفاده و نیروی خود را توسّط تسمه و یا چرخ دنده دریافت می کنند که پرداختن به آنها خارج از بحث ما است؛ کمپرسورهایی که در وسایل سرد کننده مورد استفاده قرار
می گیرند، دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از:
  - کمپرسور پیستونی
  - کمپرسور روتاری
  - کمپرسور اسکرول
  - کمپرسور اسکرو
  - کمپرسور روتاری اینورتر

نکاتی در خصوص کمپرسورها :
1- به دلیل اینکه فشار داخلی کمپرسورها بسیار بالاست، آلات متحرّکه متراکم کننده به همراه الکتروموتور، درون پوسته بسته ریخته گری شده قرار گرفته و جوش داده می شود؛ لذا در صورت بروز مشکل، امکان تعمیر آن نیست و باید تعویض گردد.
2- کمپرسورهای مورد استفاده در کولرهای گازی دارای یک ورودی برای گاز و یک خروجی برای آن می باشند؛ گاز از قسمت ورودی وارد کمپرسور شده، به شدّت تحت فشار قرار گرفته و پس از متراکم شدن از کمپرسور خارج می گردد؛ نکته مهم این است که درون کمپرسور هیچ تغییر حالتی برای گاز (مثل تبدیل گاز به مایع) صورت نمی گیرد و در واقع مبرّد در ورودی و خروجی کمپرسور در حالت گازی می باشد.
3- از آنجاییکه کارکرد الکتروموتور درون کمپرسور تحت فشار گاز است، ایجاد گرما می نماید؛ همچنین گاز پس از متراکم شدن، انرژی گرمایشی را که در تغییر حالت از مایع به گاز (درون اواپراتور) جذب کرده، آزاد می کند؛ لذا دمای پوسته کمپرسور به بیش از صد درجه سانتیگراد خواهد رسید.
4- گاز مبرّد پس از تغییر حالت از مایع به گاز (درون اواپراتور)، به کمپرسور وارد شده و همچنان در حال جذب گرمای محیط می باشد و پس از ورود به کمپرسور خنک می گردد.
5- در بعضی از کمپرسورها، غیر از ورودی و خروجی اصلی، ورودی ها و خروجی های دیگری نیز تعبیه شده که جهت انتقال گاز برگشتی به نقاط مختلف کمپرسور جهت خنک نمودن آن مورد استفاده قرار می گیرد؛ اینگونه کمپرسورها در شرایط آب و هوایی بسیار گرم قابلیت کارکرد دارند.
6- در کمپرسورها، جهت روان سازی حرکت آلات متحرّکه، از روغن های مخصوصی استفاده می گردد که مشخصّات و مقدار آن توسط کارخانه سازنده کمپرسور تعیین می گردد.
جدول ذیل، مشخصّات برخی از کمپرسورها می باشد:

  ظرفیّت  

مارک

شمارهفنّی

  وزن با روغن (Kg) 

  حجم روغن (cc) 

نوعروغن

24000

  Matsushita 

  2JS438D3FE02 

25/3

113

  ATMOS-M60 یا SUNISO-4GDIO 

18000

  Matsushita 

2JS324D3AA07

12/6

650

ATMOS-M60 یا SUNISO-4GDIO

18000

Matsushita

2JS324D3AB07

22/8

1000

ATMOS-M60 یا SUNISO-4GDIO

12000

Matsushita

2KS206D5BB04

16/8

410

ATMOS-M60 یا SUNISO-4GDIO

9000

Matsushita

2PS174J5AA02

12/7

350

ATMOS-M60 یا SUNISO-4GDIO

24000

HITACHI

SHV33YC6-U

21/5

875

SUNISO-4GSI

18000

HITACHI

SHW33SC4-E

19/6

600

SUNISO-4GSI

18000

HITACHI

SHX33SC4-U

17/5

600

SUNISO-4GSI

12000

HITACHI

SH833KC2-U

14/5

520

SUNISO-4GSI

9000

HITACHI

SG633PB1-A

11/6

385

SUNISO-4GSI

 

کُمپرِسورها یا فشارنده‌ها می‌توانند برای فشرده کردن گاز یا مایعات به کار رود. البته در حالت دوم به آن پمپ می‌گویند. در برخی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات کمپرسورها وسایلی هستند که توسط آنها هوا فشرده شده و سپس به سمت قسمت احتراق فرستاده می‌شود. کمپرسورها یکی دیگر از انواع تجهیزات متحرک دوار مورد استفاده در صنایع فرآیندی هستند.ازکمپرسورها برای فشرده کردن گازها استفاده می‌شود. در حقیقت کمپرسورها وسایلی هستند که با صرف انرﮊی مکانیکی فراوانی، گاز را با سرعت به درون خود مکیده و سپس آنرا فشرده می سازند. در اثر این عملیات، دمای گازی که فشرده می‌شود (فشار آن افزایش می‌یابد) نیز افزایش می‌یابد. معمولاً گاز پر فشار خروجی از کمپرسورها را از یک سیسنم خنک کننده عبور می‌دهند تا دمای گاز دوباره به حد معمولی باز گردد. انواع گوناگونی از کمپرسور وجود دارد که برای مصارف صنعتی و خانگی طراحی شده اند.بد نیست بدانید که حتی پمپ آکواریوم که برای وارد کردن هوا به آکواریوم ماهی‌ها استفاده می‌شود نیز یک نوع فشرده‌ساز (کمپرسور) است.

کمپرسورها به طور عمومی دارای دو نوع دینامیکی (Dynamic ) و جابجایی مثبت (PositiveDisplacement ) هستند :

دو اصل اساسی ( Two basic principles)برای فشردگی هوا ( یا گاز ) وجود دارد، فشردگی دینامیک و اصل جابجایی. از جمله کمپرسورهای جابجایی شامل کمپرسورهای پیستونی و انواع متفاوت کمپرسورهای چرخشی می باشند . اینها از جمله رایج ترین کمپرسورها در بیشتر کشورها هستند .به عنوان مثال در یک کمپرسور پیستونی، هوا وارد محفظه تراکم می شود ، که این محفظه از مجرای ورودی اش بسته می شود . سپس حجم کمپرسور کاهش می یابد و هوا متراکم می شود . وقتیکه فشار به اندازه فشار موجود در مانیفولد رسید، سوپاپ خروجی باز می شود و هوا در فشار ثابتی تحت کاهش مستمر حجم محفظه کمپرسور خارج می شود .در کمپرسور دینامیکی، هوا وارد محفظه ای می شود که دارای پروانه تراکم ساز، سریعی است که با سرعت بالایی می چرخد . سپس گاز از طریق پخش کننده ها خارج می شود که در آن انرژی جنبشی به فشار استاتیک تبدیل می شود . کمپرسور های دینامیکی در دو نوع با جریان محوری و شعاعی موجود می باشند . همه آنها برای مقادیر جریانی که حجم زیادی دارند مناسب هستند .

کمپرسورهای دینامیکی خود به دو نوع جریان محوری و جریان شعاعی تقسیم می‏شوند:

·  کمپرسور جریان محوری گاز را از میان پره‌های خود عبور داده و در راستانی محور شفت کمپرسور به سمت عقب می‌راند. این نوع کمپرسور دارای دبی زیاد و قدرت تراکم کم است.

·  کمپرسور جریان شعاعی (گریز از مرکز)دارای پره های خمیده تری بوده و گاز ورودی را در جهت شعاع پره ها (با زاویه نسبت به محور شفت) خارج می کند. این نوع کمپرسور دارای قدرت تراکم بیشتری نسبت به نوع جریان محوری می باشد.

از کمپرسورهای دینامیک در فشارهای با نرخ پایین و دبی های بالاتر استفاده می‏شود.

کمپرسورهای جابجایی مثبت خود دارای دو نوع دوار (Rotary ) و رفت و برگشتی (Reciprocating ) هستند و قدرت تراکم آنها نسبت به نوع دینامیک بیشتر است. البته دبی این کمپرسورها به مراتب کمتر از نوع دینامیک می باشد. نیروی محرکه کمپرسورها بسته به قدرت آنها می‏تواند الکتروموتور(برقی) یا موتوردیزلی (DieselEngine ) باشد.

راندمان سیستم های کمپرسور

کمپرسورها بعد از پمپ ها، دومین تجهیزات مصرف کننده انرژی در صنایع مختلف می باشند (با مصرف 16 درصد برق موتورهای صنعتی توسط کمپرسورهای هوا و 7 درصد آن توسط کمپرسورهای سیستم های تبرید) و نیز دومین جایگاه در پتانسیل کاهش مصرف انرژی را نیز به خود اختصاص می دهند (به طور متوسط 17.1 درصد) .

کُمپرِسورها یا فشارنده‌ها می‌توانند برای فشرده کردن گاز یا مایعات به کار رود . البته در حالت دوم به آن پمپ می‌گویند. در برخی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات کمپرسورها وسایلی هستند که توسط آنها هوا فشرده شده و سپس به سمت قسمت احتراق فرستاده می‌شود

کمپرسورها یکی دیگر از انواع تجهیزات متحرک دوار مورد استفاده در صنایع فرآیندی هستند.ازکمپرسورها برای فشرده کردن گازها استفاده می‌شود. در حقیقت کمپرسورها وسایلی هستند که با صرف انرﮊی مکانیکی فراوانی، گاز را با سرعت به درون خود مکیده و سپس آنرا فشرده می سازند. در اثر این عملیات، دمای گازی که فشرده می‌شود (فشار آن افزایش می‌یابد) نیز افزایش می‌یابد. معمولاً گاز پر فشار خروجی از کمپرسورها را از یک سیسنم خنک کننده عبور می‌دهند تا دمای گاز دوباره به حد معمولی باز گردد. انواع گوناگونی از کمپرسور وجود دارد که برای مصارف صنعتی و خانگی طراحی شده اند.بد نیست بدانید که حتی پمپ آکواریوم که برای وارد کردن هوا به آکواریوم ماهی‌ها استفاده می‌شود نیز یک نوع فشرده‌ساز (کمپرسور) است . کمپرسورها به طور عمومی دارای دو نوع دوار و رفت وبرگشتی هستند کمپرسورهای دوار خود به دو نوع محوری و شعاعی تقسیم می‏شوند

§  کمپرسور محوری هوا را از میان پره‌های خود عبور داده و به سمت عقب می‌راند

§  کمپرسور شعاعی (گریز از مرکز ) بیشتر در موتورهای قدیمی استفاده می‌شده است. این نوع از کمپرسور دارای پره‌های بسته است و هوا را از میان پره‌های خود عبور نمی‌دهد بلکه هوا را در جهت شعاع خود به سمت بیرون می‌راند و هوا پس از برخورد به پخش کننده (دیفیوژر) از سرعتش کاسته شده و به دما و فشارش افزوده می‌شود

از کمپرسورهای دوار در فشارهای با نرخ پایین استفاده می‏شود

کمپرسورهای رفت و برگشتی به صورت پیستونی بوده و دارای قدرت بیشتری نسبت به کمپرسورهای دوار هستند و در سیستمهای با فشار بالا به کار می‏روند

نیروی محرکه کمپرسورها بسته به قدرت آنها می‏تواند الکتروموتور(برقی) یا توربین باشد

کمپرسور وسیله ای است که هوای محیط را بصورت متراکم درون یک مخزن برای ارسال به یونیت و اینسترومنت ها  آماده میکند(در واقع اختلاف فشار بوجود می آورد) کمپرسورها بطور کلی به 2 دسته تقسیم می شوند :

1- کمپرسورهای روغنی

2- کمپرسورهای بدون روغن ( OilFree )

بهترین نوع کمپرسور آنهایی هستند که بدون روغن کار می کنند  زیرا هوایی که به دهان مریض می رود طعم و بوی بد نمی دهد و از نظر بهداشتی  سالم تر می باشد . کمپرسورهای بدون روغن به 6 دسته تقسیم می شوند که به دلیل خارج بودن از موضوع بحث به ذکر انواع آن نمی پردازیم.

کمپرسورهای روغنی نیز به 2دسته تقسیم می شوند :

1- یخچالی ( بی صدا )  2- تسمه ای

روغن مورد استفاده در کمپرسورهای روغنی معمولا روغن هیدرولیک شماره 10 میباشد که مقدار آن برای هر کمپرسور 250 الی 300 سی سی میباشد . فشار هوا در کمپرسورهای یخچالی از 5/4 اتمسفر تا 7/6 اتمسفر است و در کمپرسورهای تسمه ای از 5 تا 5/6 اتمسفر و نیز از 8/5 تا 5/7 اتمسفر است .

کمپرسورها بسته به کارخانه سازنده به انواع مختلف تقسیم میشوند که از مهمترین آنها میتوان از کمپرسورهای مخزنی با فشارهای مختلف نام برد . بطور کلی کمپرسورهای هوا از قسمتهای زیر تشکیل می شوند :

1- الکتروموتور 

2- مخزن 

3- سیلندر و پیستون

4- کلید هوایی ( پرشو سوئیچ ) 

5- شیر اطمینان یکطرفه

 6- شیر تخلیه

7- مانومتر یا گیج

8- شیر فلکهراه اندازی الکتریکی کمپرسورها:

بر روی کمپرسورهایی که با برق متناوب (AC ) عمل می کنند، سه اتّصال الکتریکی موجود است: S برگرفته از Start و C برگرفته از Common و R برگرفته از Running ؛ همچنین الکترو موتور درون کمپرسور دارای دو سیم پیچ می باشد:

a ) سیم پیچ اصلی :کارکرد آن از طریق اتّصال به پایه های C و R صورت می پذیرد.

b ) سیم پیچ راه انداز (Start ): کارکرد آن از طریق اتّصال به پایه های S و R صورت می پذیرد؛ سیم پیچ راه انداز، توان لازم جهت راه اندازی کمپرسور را تأمین می نماید؛ یعنی اینکه به هنگام روشن شدن کمپرسور، سیم پیچ راه انداز با ولتاژ بالایی که از طریق خازنی که به پایه استارت متّصل است به دست می آورد، به همراه سیم پیچ اصلی، نیروی لازم را جهت راه اندازی الکترو موتور تأمین نموده و پس از راه اندازی از مدار خارج می گردد.

نحوه تشخیص پایه های R-C-S از یکدیگر:

از آنجاییکه سیم پیچ راه انداز کوچکتر از سیم پیچ اصلی می باشد، لذا مقاومت پایه S با پایه C کمتر از مقاومت پایه R با پایه C می باشد و به دلیل اینکه R و S دو سر دو سیم پیچ هستند، بیشترین مقاومت بین این دو نقطه است؛ پس به وسیله یک دستگاه اهم متر، می توان به راحتی پایه ها را تشخیص داد:
- بیشترین مقاومت بین دو نقطه
S و R بوده و نقطه مقابل آن C است.

- پس از تشخیص نقطه C ، کمترین مقاومت بین دو نقطه S و C است و نقطه مقابل R است.

کمپرسور اسکرو

دانلود - 5100 تومان

انواع کمپرسور , ماشین آلات سنگین , نحوه کارکرد کمپرسور , کمپرسور
پیگیری فایل های خریداری شده
ایمیل شما :
کد پیگیری : 
صفحات جداگانه
لینک ها

ما همیشه تلاش می کنیم ، خدمات و متمایزی به مشتریان خود ارائه کنیم لذا شما میتوانید نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنند . منتظر شنیدن نظرات شما هستیم  ارسال نظرات و پیشنهادات

تحلیل آمار سایت و وبلاگ