معرفی مـهـرفـا
مهرفا ، یک فروشگاه محصولات دانلودی است که قادر است با سفارش هر محصول ، مشتری را به درگاه مناسب ارجاع دهد و پس از تائید از صحت پرداخت وجه بصورت خودکار محصول را در اختیار مشتری قرار دهد .
روش ارائه فایل به مشتری به صورت فورس دانلود با لینک دانلود دینامیک و مدت دار است . همچنین کد رهگیری یکتایی در اختیار مشتری قرار میگیرد تا در صورت بروز مشکل ، مشتری بتواند محصول را دوباره دریافت کند یا به مدیر تیکت بزند و پاسخ دریافت کند.
جستجو در سایت
موضوعات

   پیامدهای امنیتی قاچاق

date دسته بندی : مقالات علوم نظامی

این مطلب در مورد پیامدهای امنیتی قاچاق و در 18 صفحه می باشد و در آن به بحث قاچاق پرداخته شده است و در ادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است:

واقع مطلب آن است که با بررسی‌های دقیق می‌توان به این استنباط رسید که اگر چه همواره به قاچاق به مشابه پدیده‌ای اقتصادی و بطور خاص تجاری نگریسته شده است، اما این پدیده دارای ابعاد امنیتی نیز می‌باشد.

قاچاق چنانچه درعرصه اقتصاد با محروم ساختن حکومت از بخشی از درآمدهای خود به لطمه دیدن سود حاصل از تجارت خارجی می‌انجامد، در عرصه امنیت با تهدید موجودیت و هویت جامعه، اصل سود را در معرض خطر قرار می‌دهد. پر واضع است اگر بتوان از سود چشم‌پوشی نموده، نمی‌توان از اصل سرمایه گذشت. با توجه به مطالب پیش گفته، در ادامه به پیامدهای امنیتی قاچاق پرداخته می‌شود.

الف) پیامدهای مستقیم امنیتی قاچاق 

1-  قاچاق کالاهای امنیتی نظیر قاچاق تسلیحات، اطلاعات محرمانه و ... از جمله تبعات مستیم قاچاق است.

2-  قاچاق می‌تواند از سوی سرویس‌های جاسوسی مورد استفاده قرار گیرد. بدین معنی که جاسوسان می‌توانند از معابر قاچاق کالا وارد کشور شوند. همچنین ضمن آن که قاچاقچیان می‌توانند از سوی سرویس‌های جاسوسی اجیر شوند، اطلاعات آنها نیز احتمال دارد از سوی این سرویس‌ها بر علیه کشور مورد استفاده قرار گیرد.

ب) پیامدهای غیرمستقیم امنیتی قاچاق  

در خلال سال‌های اخیر پدیده قاچاق به یک معضل جدی و تهدید کننده اقتصاد کشور تبدیل شده است. قاچاق کالا علاوه بر این که ضربات جبران ناپذیری به اقتصاد کشور و سیاست‌های تشویقی- حمایتی دولت از صنایع و تولیدکنندگان وارد می‌سازد، قادر است زمینه‌ساز رکود و در نهایت تعطیلی بخشی از بنگاه‌های تولیدی جامعه گردد و مالا نرخ بیکاری در جامعه را افزایش دهد. قاچاق می‌تواند انگیزه‌ها و انگیخته‌های سرمایه‌گذاری مولد را از بین برده و موجب رونق فعالیت‌های دلالی و زیرزمینی گردد.

از طرف دیگر افت نرخ سرمایه‌گذاری در فعالیت‌ها و طرح‌های اقتصادی باعث کاهش درآمدهای ملی، درآمد سرانه و  افزایش فقر می‌شود. این در حالی است که منافع مادی ناشی از قاچاق به دست عده‌ای از افراد می‌رسد و دولت از دریافت سود بازرگانی، حقوق گمرکی و مالیات محروم شده و در نتیجه درآمدهای دولت کاهش یافته و امکان کسری بودجه به مثابه یکی از مشکلات ساختاری اقتصاد کشور افزایش می‌یابد. توجه به این نکته نیز ضروری است که قاچاق تعادل تراز پرداخت‌های کشور را از بین می‌برد. علاوه بر این به دلیل شرایط وضعیت خاص قاچاق کالا، توجه چندانی به مسایل بهداشتی، ایمنی و استاندارد کالاهای قاچاق شده نمی‌شود که این امر می‌تواند پیامدهای منفی به دنبال داشته باشد. در کنار مطالب بیان شده، توجه به این موضوع که به ازای هر 15 تا 30 هزار دلار قاچاق کالا، یک شغل از بین می‌رود، ضمن روشن نمودن اهمیت بحث، ضرورت پرداختن به این موضوع را بیان می‌کند.

1- ایجاد اختلال در سیاستگذاری اقتصادی و اقتصاد ملی

- ناکار آمد کردن سیاست‌های ترجیحی (وضع عوارض سنگین بر کالاهای خارجی با هدف تقویت کالاهای داخلی)

- ناکارآمد کردن سیاست‌های ترمیمی (اختصاص یارانه به کالاهای پر مصرف داخلی)

- ناکارآمد کردن سیاست‌های تعدیلی (واقعی نمودن قیمت‌ها با هدف جذب سرمایه‌ها به سمت کالاهایی که با افزایش قیمت مواجه شده‌اند)

- محروم کردن دولت از سود گمرکی

- سوق دادن سرمایه به سمت واسطه‌گری

- گسترش بیکاری به دلیل تضعیف تولید

- افت تولید ناخالص ملی و در نتیجة گسترش فقر

- کاهش ارزش پول ملی

- افزایش تورم با ایجاد ذائقه مصرفی جدید

- افزایش هزینه‌های دولت از طریق وادار کردن دولت به توسعه سازمان‌های عریض و طویل مبارزه با قاچاق

- افزایش تقاضای برای ارز و  افزایش تورم ناشی از این مسئله

2- ایجاد اختلال در سیاستگذاری فرهنگی

قاچاق اشیاء تاریخی که به نوعی بخشی از هویت و تاریخ تمدن کشورها را تشکیل می‌دهد، می‌تواند ضرباتی جدی را بر پیکره فرهنگ ملی وارد کند. قاچاق میراث فرهنگی، سیاست فرهنگی دولت‌ها را به ویژه در عرصه تولید محصولات فرهنگی با چالش مواجه می‌کند و یا باعث شکست کامل آن می‌شود.

 

راهکارهایی برای مقابله با قاچاق

- تدوین قوانین کارآمد، بهنگام و متناسب در دفاع از تولید ملی

- اصلاح ساختار اقتصادی برای از بین بردن انگیزه‌های قاچاق کالا

- اطلاع‌رسانی در مورد تخلفات سازمان‌ها و نهادها در مورد قاچاق کالا

- صدور فتاوی از سوی مراجع تقلید و آیات عظام به منظور تقبیح قاچاق و درآمدهای ناشی از آن

- ایجاد اشتغال؛ بویژه برای افراد بیکار در مناطق مرزنشین

- اعمال کنترل و نظارت دقیق و جدی بر مرزهای کشور

- ارتقاء کیفیت محصولات داخلی و کاهش قیمت آنها

- ممنوعیت تبلیغ کالاهای قاچاق از سوی رسانه‌ها

- ممنوعیت ورود کالاهای خارجی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود

- آموزش پیامدهای مخرب قاچاق به آحاد جامعه از رسانه‌ها

-  کاهش مقررات و تشریفات اداری مبادله کالا با خارج کشور

- تحت نظارت و کنترل درآوردن مبادی اختصاصی تجارت نهادها و سازمانها نظیر اسکله‌های غیرقانونی نامرئی

 

دانلود - 1800 تومان

جرم , قاچاق , قاچاقچی , مواد
پیگیری فایل های خریداری شده
ایمیل شما :
کد پیگیری : 
صفحات جداگانه
لینک ها

ما همیشه تلاش می کنیم ، خدمات و متمایزی به مشتریان خود ارائه کنیم لذا شما میتوانید نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنند . منتظر شنیدن نظرات شما هستیم  ارسال نظرات و پیشنهادات

تحلیل آمار سایت و وبلاگ