معرفی مـهـرفـا
مهرفا ، یک فروشگاه محصولات دانلودی است که قادر است با سفارش هر محصول ، مشتری را به درگاه مناسب ارجاع دهد و پس از تائید از صحت پرداخت وجه بصورت خودکار محصول را در اختیار مشتری قرار دهد .
روش ارائه فایل به مشتری به صورت فورس دانلود با لینک دانلود دینامیک و مدت دار است . همچنین کد رهگیری یکتایی در اختیار مشتری قرار میگیرد تا در صورت بروز مشکل ، مشتری بتواند محصول را دوباره دریافت کند یا به مدیر تیکت بزند و پاسخ دریافت کند.
جستجو در سایت
موضوعات

   نظر اجمالی بر سیر و تحول شعر فارسی دری و پیدایش سبک های شعری درگستره ی تاریخ

date دسته بندی : مقالات ادبیات

این مطلب در مورد نظر اجمالی بر سیر و تحول شعر فارسی دری و پیدایش سبک های شعری درگستره ی تاریخ و در 17 صفحه می باشد و به تحولات شعر فارسی به صورت مفصل پرداخته شده است و در ادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است:

در تاریخ ادبیات کلاسیک فارسی (دری) سه سبک و یا مکتب عمده و اساسی بنام های سبک خراسانی، سبک عراقی و سبک هندی مشخص گردیده است، ولی دو سبک یا دو مکتب فرعی دیگر نیز که یکی آن بنام مکتب وقوع یعنی مرحلۀ واگذاری و انتقالی مکتب عراقی به هندی و دیگری مکتب بازگشت میباشد، نیز وجود دارد.

قسمی که از نام مکتب بازگشت پیداست یعنی مرحلۀ ختم مکتب هندیو بازگشت مجدد شعر و ادب فارسی - دری به قلمرو بومی وباستانی فارسی- دری زبانان است، یعنی حرکت بسوی جدائی از مکتب هندی.

ولی با وصف اینکه به فکر نوآوری می افتند، چیز تازه ای را پیرامون خویش نمی یابند و دوباره به دامان شعر کهن پناه جوی میگردند، ولی این مکتب هیچ عنصر تازه ای نه در صورت و نه در معنی به شعر فارسی افزود نموده است.

مکاتب شعری با در نظر داشت تسلسل تاریخی در قلمروهای جداگانۀ سیاسی- جغرافیائی از آسیای میانه تا آسیای مرکزی و شرق و جنوب شرق آسیا یعنی ساحات و نواحیماوراءالنهر و خراسان تا عراق عجم، فارس، آذربایجان و آسیای صغیر و نیم قارۀ هند سیر و تکامل نموده است.

در هر یک از این قلمروها، سبک یا مکتب جداگانه ای ایجاد و بعدآ در هر سبک و مکتب نیز مراحل معین رشد، تکوین و ارتقایی را که بعضآ خود با نوسانات، رکود و بحرانات همراه بوده، پیموده است.

بدیهی است که هر مکتب شعری ای که درساحات و قلمروهای معین جغرافیائی عرض وجود و سیر و تکامل نموده است با الهام و تأثیرپذیری آن از شعرای متقد مین این زبان، در مجموع ساحات و قلمروهای شعری بصورت عام، از شرایط معین سیاسی- اجتماعی و اقتصادی ای که بطور اخص در هر یک از این قلمروها در مراحل مختلفه حاکم و مسلط بوده و زیربنای معین و متناسب فرهنگی را در خود به میان آورد ملهم، متأثر و برخوردار بوده است و طبیعتآ که اشعار هر مرحله و هر دوره چیز دیگری جز انعکاس و بازتاب حوادث، وقایع، اوضاع و حالات مختلفۀ آن مرحله و زمان بوده نمیتواند.

با در نظر داشت مکاتب شعری در قلمروهای جداگانۀ جغرافیائی و پیدایش و بروز شعرای برجسته، نامی، توانا و بی بدیلی در هر یک از این قلمروها و منسوب بودن شان به این سبک ها، اشعار هر یک از جهات لحن بیان، مضامین و محتوای شعری، صنایع لفظی و بدیعی، استعارات و تشبیهات، تصویرسازی و خیال پردازی و قالب های شعری از هم تفکیک و متمایز می گردد.

ولی این را نباید از نظر دور داشت که با وصف مختصات و مشخصات عمدۀ شعری در هر یک ازسبک ها، یک تسلسل منطقی در رشد و تکامل آن از بدو پیدایش اولین نطفه های شعر فارسی- دری تا عصر حاضر وجود دارد که در این میان نقش شعرای ایجادگر، چیره دست و توانا، در تاریخ ادبیات فارسی- دری ارزشمند و تعین کننده بوده است.

 

برای مشاهده ی متن کامل این تحقیق، می توانید پس از پرداخت آن را فوراً دانلود کنید
 

دانلود - 1700 تومان

ادبیات , تکامل شعر دری , تکامل فارسی دری , شاعر , شعر دری , شعر فارسی دری , فارسی دری
پیگیری فایل های خریداری شده
ایمیل شما :
کد پیگیری : 
صفحات جداگانه
لینک ها

ما همیشه تلاش می کنیم ، خدمات و متمایزی به مشتریان خود ارائه کنیم لذا شما میتوانید نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنند . منتظر شنیدن نظرات شما هستیم  ارسال نظرات و پیشنهادات

تحلیل آمار سایت و وبلاگ