معرفی مـهـرفـا
مهرفا ، یک فروشگاه محصولات دانلودی است که قادر است با سفارش هر محصول ، مشتری را به درگاه مناسب ارجاع دهد و پس از تائید از صحت پرداخت وجه بصورت خودکار محصول را در اختیار مشتری قرار دهد .
روش ارائه فایل به مشتری به صورت فورس دانلود با لینک دانلود دینامیک و مدت دار است . همچنین کد رهگیری یکتایی در اختیار مشتری قرار میگیرد تا در صورت بروز مشکل ، مشتری بتواند محصول را دوباره دریافت کند یا به مدیر تیکت بزند و پاسخ دریافت کند.
جستجو در سایت
موضوعات

   قرآن و چالش های علم و دین

date دسته بندی : مقالات معارف و دینی

این مطلب در مورد  قرآن و چالش‌های علم و دین و در 9 صفحه می باشد و در آن درباره  قرآن و چالش های پیشرو برای علم و دین  توضیحاتی داده شده است و درادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است  :

نگاه قرآن به علم و معرفت به عنوان هدف آفرینش و هدف خلقت انسان ، مطرح و ایمان در تعابیر قرآنی، باعلم همراه است .

در بیانات امیرمؤمنان علی – علیه‌السلام - که خود قرآن ناطق به شمار می‌آید، نیز این پیوند و ارتباط برجستگی خاص دارد. در برخی از عبارت‌ها، به کسانی که بین ایمان، و علم، و تعبد و علم بخواهند جدایی بیندازند برخوردی تند صورت گرفته است و یک احساس خطر و اعلان خطری نسبت به این مسأله می‌شود. اتفاقاً این از آن مسائل جدی است که در حوزه مسائل کلامی معاصر دنیای غرب، جایگاه ویژه دارد و در سمت عکس جهت گیری‌هایی است که کلام جدید، در دنیای غرب برای دفاع از حوزه ایمان و دیانت در پیش گرفته و سعی می‌کند، حوزه ایمان و حوزه دیانت را خارج از حوزه علم مطرح سازد و در بیرون از حوزه علم، یک جایگاه و محیطی امن، برای ایمان و برای دیانت جست‌وجو کند.

موضعی که مسائل کلامی جدید دنیای غرب و دنیای مسیحیت دارد، در مقابلِ تهاجم‌های قرن نوزدهم است که به اسم علم به قلمرو دین وارد می‌شدند. یعنی علم قرن نوزدهم به دین موضعی تهاجمی داشت و هر جایگاهی را که علم فتح می‌کرد و هر نظریه‌ای را که بیان می‌داشت، مثل این که حوزه‌ای از دیانت حذف می‌شد.

دیدگاه‌های ماتریالیستی که به انکار مسائل متافیزیکی و مسائل دینی می‌پرداخت، به طور کامل به عنوان دیدگاه‌های علمی مطرح می‌شد. علم قرن نوزدهم علمی پوزیتویستی و تجربی هم است و از موضع این علم تجربی مفاهیم بنیان‌های دینی مورد هجوم واقع می‌شد.

البته، آن علم توانایی ورود به حوزه مسائل متافیزیکی را نداشت و این ورود هم ورود نابخردانه‌ای بود و به همین دلیل، در پایان قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم این مسأله به طور جدی، توجه فیلسوفان را جلب کرد که آیا علم به تعریفی جدید در که قرن نوزدهم از آن می شود که دانش‌آزمون‌پذیر است ، آیا توان نفی گزاره‌های دینی را هم دارد یا نه؟ و معلوم شد این علم دایرة محدود دارد. علم، به عنوان شناخت جهان از طریق حسن و به گونه گزاره‌های آزمون‌پذیر درباره مسائل غیرآزمون‌پذیر نفیا و اثباتا نمی تواند حرف بزند. علامه بر این ، نسبت به گزاره‌های ارزشی هم حق داوری ندارد، درباره بایدها و نبایدها و این که کدامیک درست است و کدامیک غلط است و نیز در مسائل اخلاقی نمی‌توان داوری کرد. در حالی که طی قرن نوزدهم این‌گونه نبود.

«پارتو» جامعه شناس ایتالیایی، تعبیری را نسبت به علم قرن نوزدهم دارد و آن را علم احمق می‌نامد. علمی که سعی می‌کرد، ایدئولوژی ارائه دهد، علمی که سعی داشت، به مسائل متافیزیکی داوری کند و حال آنکه حوزه علم محدود است و توان داوری نسبت به آن مسائل را ندارد، بعدهم، با تحولاتی که علم در قلمرو فلسفه علم ، طی قرن بیستم پیدا کرد، معلوم شد، در همین حوزه محدودی هم که علم سعی می‌کند، آگاهی علمی خود را بیرون از آگاهی‌های فلسفه و آگاهی‌های دینی مطرح کند، آگاهی‌ها نقش شناختن جهان خارج را برعهده ندارد و نوعی کارکردهای اجتماعی یا روانی دارد.

سعی می‌کردند، چنین پایگاهی را برای حوزه معرفتی به نام علم تعریف کنند. این‌جا جهان خارج را به گونه‌ای روشمند می‌شناسد. اما گزاره‌های دین و گزاره‌های اسطوره‌ای یا گزاره‌های ایدئولوژیک، هر کدام، حوزه‌هایی دیگر از معرفتند که با این قلمرو ربطی ندارد. این جا بود که علم دایره خود را محدود ساخت و دیگر کوشش نکرد، راجع به گزاره‌های دینی نفیا هم سخن بگوید. با پذیرفتن تعریفی که پوزیتویست‌ها از علم داده بودند و با توجه به محدودیت‌هایی که علم پوزیتویستی باید می‌داشت، سعی کردند، حریم دیانت را در بیرون از حوزه علم پاس بدارند و آن را حفظ کنند.

البته، بعدها معلوم شد، علمی که دایره خود را محدود می‌کرد، یک حلقه بسته بیرون از دیگر آگاهی‌ها هم نیست، یعنی درون همین گزاره‌های آزمون‌پذیر بسیاری از پادادایم‌ها، اصول و گزاره‌هایی است که آزمون‌پذیر نیستند و اگر این‌ها را از دست علم بگیرند، علم هم فروخواهد ریخت. یعنی تار و پود علم مدرن و علم پوزیتویستی را گزاره‌هایی تشکیل می‌دهند که خود آزمون‌پذیر نیستند و از حلقه‌های بیرونی معرفت مثل ایدئولوژی، دین و اسطوره وارد حریم علم می‌شوند. وقتی که قرار شد، ریشه‌های علمی که می‌خواست جهان خارج را بر انسان شفاف و عریان کند به بیرون از معرفتی رفت که آن معرفت، نقش ارائه را نداشت، نسبت و فاصله علم پوزیتویستی هم با بقیه معرفت‌ها کم شد و داعیه‌هایی که در همین قلمرو محدود داریم و حقیقت را واقعاً به صورت شفاف و عریان اظهار می‌کنیم، فروریخت و با این فروپاشی، دنیای مدرن و روشنگری فروریخت . یعنی روشنگری قرن هفدهم و هجدهم که به دنبال تبیین مرزهای عالم و خرافه‌زدایی بود، با یک علم عقلی و راسیونالیستی در قرن نوزدهم، با تسلط پوزیتویست سعی می‌کرد، خود را در قلمرو علم پوزیتویستی، به عنوان دانشی که می‌خواهد، جهان را روشن سازد، حفظ کند.

دانلود - 900 تومان

قرآن , قرآن و علم و دین , چالش های علم و دین
پیگیری فایل های خریداری شده
ایمیل شما :
کد پیگیری : 
صفحات جداگانه
لینک ها

ما همیشه تلاش می کنیم ، خدمات و متمایزی به مشتریان خود ارائه کنیم لذا شما میتوانید نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنند . منتظر شنیدن نظرات شما هستیم  ارسال نظرات و پیشنهادات

تحلیل آمار سایت و وبلاگ