معرفی مـهـرفـا
مهرفا ، یک فروشگاه محصولات دانلودی است که قادر است با سفارش هر محصول ، مشتری را به درگاه مناسب ارجاع دهد و پس از تائید از صحت پرداخت وجه بصورت خودکار محصول را در اختیار مشتری قرار دهد .
روش ارائه فایل به مشتری به صورت فورس دانلود با لینک دانلود دینامیک و مدت دار است . همچنین کد رهگیری یکتایی در اختیار مشتری قرار میگیرد تا در صورت بروز مشکل ، مشتری بتواند محصول را دوباره دریافت کند یا به مدیر تیکت بزند و پاسخ دریافت کند.
جستجو در سایت
موضوعات

   جاذبه های طبیعی و فرهنگی آذربایجان غربی و شرقی

date دسته بندی : مقالات جغرافیا ایران

این مطلب در مورد جاذبه های طبیعی و فرهنگی آذربایجان غربی و شرقی و در 52 صفحه می باشد و در آن دربارهجاذبه های طبیعی و فرهنگی آذربایجان غربی و شرقی به طور کاملا مفصل توضیحاتی داده شده است و درادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است  :

استان آذربایجان غربی یکی از استانهای ایران است ، که در شمالغربی این کشور قرار دارد و مرکز آن شهر ارومیه است. در کنارهٔ غربی این استان،دریاچه ارومیه قرار دارد.

استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران قرار دارد و از شمال به جمهوری آذربایجان و ترکیه، از مغرب به کشورهای ترکیه و عراق، از شرق به استان آذربایجان شرقی و استان زنجان و از جنوب به استان کردستان محدود است. مساحت استان برابر 37.059 کیلومتر مربع است که سیزدهمین استان بزرگ کشور محسوب می‌شود و 2.25 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد. جمعیت استان آذربایجان غربی طبق سرشماری سال 1385 - 2.873.459 نفر می‌باشد که 4.08 درصد جمعیت کل کشور را در خود جای داده‌است و از این لحاظ هشتمین استان پرجمعیت کشور محسوب می‌شود.

رودخانه ها و چشمه ها از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری طبیعی به شمار می روند و در بین طبیعت دوستان ازجایگاه ویژه ای برخوردار هستند . استان مرتفع آذربایجان غربی چون دیواری درجهت شمال و جنوب و جنوب خاوری امتداد یافته، منبع سرشاری از نزولات جوی را به صورت برف در خود ذخیره کرده و حوزه های پر آب و متعددی را ایجاد کرده است . محدوده شمالی دریاچه ارومیه تا رود ارس ، محدود باختر و جنوب دریاچه ارومیه و محدوده کرخه که در منتهی الیه جنوب و جنوب باختری استان قرار دارد ، از این جمله هستند. در جنوب دریاچه ارومیه ، در نواحی مرتفعی که سرچشمه شاخه های اصلی سیمینه رود ، مهاباد رود ، زرینه رود و قزل اوزن است ، رودها به طرف دریاچه ارومیه جاری می شوند . این رودخانه ها از یک سو وارد دریاچه ارومیه می شوند و از سوی دیگر در قسمت مهاباد به دلیل جهت برخی از کوه های سردشت به طرف عراق سرازیر می شوند. رودهای این استان که از کوه های مرتفع سرچشمه می گیرند، از دره های عمیق و دشت های وسیعی عبور می کنند که هر کدام به نحوی دارای جاذبه های طبیعی - توریستی قابل توجهی هستند . در نقاط مختلف استان آذربایجان غربی آب های گرم متعددی با خواص ویژه وجود دارد که در طول هزاران سال مورد استفاده مردم قرار گرفته است. این چشمه ها یکی از منابع مهم صنعت جهانگردی منطقه به شمار می آیند . چشمه زندان سلیمان ، چشمه (استخر) بوکان ، چشمه گراو ، چشمه معدنی زنبیل ، چشمه های معدنی ویشلق ، چشمه های معدنی ایواوغلی، چشمه شوربولاغ بیلوار ، چشمه معدنی زارعان (زوران)، چشمه معدنی دسته دره ، چشمه معدنی کلوانس ، چشمه معدنی شگفتی ، چشمه معدنی میناس برخی از چشمه های مهم این استان به شمار می روند که قادرند اوقات فراغت گردشگران زیادی را پر کنند .

چشمه زندان سلیمان : در قسمت غربی کوه زندان قرار دارد و دارای دو مضحر می باشد . آب این چشمه در درمان بیماری های مجاری تنفسی و بیماری های جلدی مفید است .

چشمه رازی : در شش کیلومتری قطور قرار دارد . آب این چشمه به همراه گاز از زمین خارج می شود و در دامنه تپه ای جریان می یابد .

چشمه کلوانس : چشمه کلوانس در شمال غربی شهرستان خوی قرار دارد .

چشمه دسته دره : چشمه دسته دره نیز در 29 کیلومتری شمال غربی شهرستان خوی قرار دارد .

چشمه شاه آباد : در 30 کیلومتری جنوب شرقی ماکو قرار دارد . آب این چشمه همراه گاز فراوان در حوضچه ای جاری می شود .

چشمه گرادو : چشمه گرادو در غرب شهرستان مهاباد قرار دارد و از دو نقطه زمین خارج می شود .

چشمه زنبیل : در 36 کیلومتری شمال شرقی ارومیه در دامنه شرقی کوه زنبیل قرار دارد .

چشمه زارعان : در چهار کیلومتری غرب روستای زارعان در شمال شهرستان خوی قرار دارد .

رودخانه ارس ماکو : رود مرزی‌ ارس‌ از دیم‌ قشلاق‌ تا محل‌ بهم‌ پیوستن‌ آق‌ چای‌ به‌ ارس ‌، حدود 135 کیلومتر میان‌ آذربایجان‌ غربی و جمهوری‌ خود مختار نخجوان‌ جاریست ‌. این‌ رود از کوههای‌ هزار برکه‌ ترکیه‌ سرچشمه ‌می‌گیرد و سپس‌ با رودی‌ دیگر بنام‌ کورا در جمهوری‌ آذربایجان ‌، یکی‌ می‌شود و بالاخره‌ به‌ دریای‌ خزر می‌ریزد . این‌ رود 1072 کیلومتر طول‌ دارد . پیرامون‌ سد ارس‌ در شرق‌ ماکو جنگل‌کاری‌ شده‌ و تفرجگاه‌ عمومی‌ است .

مهاباد رود : این‌ رود از میان‌ ارتفاعات‌ پیرانشهر و سردشت‌ می‌گذرد و از بهم‌ پیوستن‌ دو شاخه‌ اصلی‌ بیطاس‌ و ده‌ بکر بوجود می‌آید . پس‌ از گذشتن‌ از شمال‌ غربی‌ مهاباد در غرب‌ سیمینه‌ رود و شرق‌ گدار(قادرچای‌) وارد دریاچه‌ ارومیه می‌شود . بر روی‌ این‌ رودخانه‌ نیز سدی‌ احداث‌ گردیده‌ که‌ علاوه‌ بر تولید برق‌ ، آب‌ مشروب‌ شهر را نیز تأمین‌ می‌کند . سد انحرافی‌ دیگری‌ در 8 کیلومتری‌ مهاباد در محلی‌ بنام‌ یوسف‌ کندی‌ جهت‌ آبیاری‌ اراضی‌ ساخته‌ شده‌ است‌ که‌ مأمن‌ حیات‌ وحش‌ است‌ و زیبایی‌های‌ قابل‌ توجهی‌ دارد .

سیمینه رود ( تاتائو ) ارومیه : این‌ رودخانه‌ از ارتفاعات‌ اطراف‌ سقز (حوالی‌ زنجان‌ و ترجان‌) در جنوب‌ دریاچه‌ ارومیه سرچشمه‌ می‌گیرد . شبکه‌ اصلی‌ آن‌ شتاوه‌ رود در جنوب‌ غربی‌ دهشهر کندی‌ است ‌. این‌ رود پس‌ از عبور از بوکان و غرب‌ میاندوآب‌ و دشت‌ حاصلخیز شامات‌ به‌ باتلاق‌های‌ جنوب‌ شرقی‌ دریاچه‌ ارومیه‌ می‌ریزد .

رودخانه زاب کوچک پیرانشهر : رود کلوی‌ (زاب‌) از گردنه‌ میدان‌ با 2140 متر ارتفاع‌ از سطح‌ دریاسرچشمه‌ می‌گیرد و از شرق‌ به‌ غرب‌ جاری‌ می‌شود و پس‌ از طی‌ دره‌ای‌ عریض‌ و مستقیم‌ و عبور از پیرانشهر، سردشت‌ در خاک‌ عراق‌ به‌ دجله‌ می‌ریزد . این‌ رودخانه‌ و دره‌ عمیق‌ آن‌ یکی‌ از دیدنی‌ترین‌ رودخانه‌های‌ استان‌ باارزش‌ها و جاذبه‌های‌ جهانگردی‌ است‌ .

زرینه رود(جغتوچای) ارومیه : این‌ رودخانه‌ از کوه‌های‌ چهل‌ چشمه‌ کردستان‌ ، بین‌ سقز و بانه‌ سرچشمه‌ می‌گیرد و پس‌ از عبور از شرق‌ میاندوآب‌ در جلگه‌ وسیع‌ آبرفتی‌ به‌ چند شاخه‌ تقسیم‌ می‌شود و از گوشه‌ جنوب‌ شرقی‌ به ‌دریاچه‌ ارومیه‌ می‌ریزد. طول‌ آن‌ 300 کیلومتر و حوزه‌ آن‌ بیش‌ از 1100 کیلومتر مربع‌ است ‌. بر روی‌ این‌ رودخانه‌ یک‌ سد نسبتاً بزرگ‌ و یک‌ سد انحرافی‌ (نوروزمهر) احداث‌ شده‌ است‌ که‌ حدود 70 کیلومتر با شهر میاندوآب‌ فاصله‌ دارد . ماهیان‌ بومی‌ رودخانه‌ عبارتند از : کپور ، سفید ، اسپله‌ و زردماهی‌ که‌ طول‌ برخی‌ از آنها به ‌یک‌ متر نیز می‌رسد ، ماهیگیری‌ در این‌ رودخانه‌ آزاد است‌ .

روى شهر چای : روى شهر چای به بکشلو چای یا بردسیر نیز معروف است و از داخل شهر ارومیه می گذرد .

رود نازلو : از کوه های ایران و ترکیه سرچشمه می گیرد .

رود چای : آب روضه چای از ارتفاعات "کانی گوزال" در کلهر سرچشمه می گیرد .

رود باراندوز چای : این رود از کوه های مرزی ایران و ترکیه و کوه های حد فاصل "کدارچای" و " باراندوز چای" سرچشمه می گیرد .

رود زولاچای : رود زولاچای از بهم پیوستن رودهای "خورخوره" ، "زولا" ،" اریک" و " ریز علی چای" به وجود می آید .

آبشار شلماش: آبشار شلماش مهم ترین و مشهورتری آبشار سراسر استان آذربایجان غربی است که در منطقه سردشت واقع شده و به شدت مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان است. هم جواری این آبشار با دره ای سرسبز و زیبا و جنگل های پراکنده، ‌زیبایی ویژه ای به آن بخشیده و از دلایل اصلی شهرت آن است.

آبشار قلعه جوق ماکو : چشم انداز آبشار قلعه جوق ماکو نیز از منظره های زیبای طبیعت است که ارتفاعی حدود 80 متر دارد و فضای سبز اطراف آن یکی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی به شمار می آید .

سایر آبشارها : آبشار سدوک ارومیه ، آبشار کوه‌های دالاپر ، فرنگی ، راندوسر ، شوند ، شهیدان ، ستاره لوند و بروینه از دیگر آبشارهای استان آذربایجان غربی به شمار می روند .

دریاچه ارومیه

دریاچه زیبای ارومیه، بزرگ ترین آبگیر داخلی و مهم ترین دریاچه دایمی ایران است که در شمال غرب فلات ایران و در مرکز فلات آذربایجان قرار دارد. این دریاچه با 4500 تا 6000 هزار کیلومتر مربع مساحت بیستمین دریاچه جهان از نظر وسعت به شمار می رود و ژرفای آن در نقاط مختلف بین پنج تا شانزده متر است. آب دریاچه ارومیه شور است و اگرچه در منطقه سردسیر قرار دارد، ولی هرگز در زمستان یخ نمی بندد.

در سال های پس از جنگ جهانی دوم که بیمارستان صلیب سرخ در تهران گشایش یافت، از لجن ساحل دریاچه ارومیه برای معالجه بیماران استفاده می کردند. هوای کنار دریاچه ارومیه به دلیل داشتن مقداری رادیو اکتیوتیه که از ماسه های مرطوب و آب دریاچه پخش می شود، بسیار نشاط آور است.

به دلیل شوری فراوان آب و وجود املاح زیاد، ماهیان و دیگر موجودات آبزی در این دریاچه زیست نمی کنند؛ تنها موجودات زنده این دریاچه، نوعی میگو و نوعی خرچنگ به درازای دو سانتی متر به نام "آرته میاسالینا" و نوعی جلبک کبود به نام "سیانوفی سس" است که به مقدار زیاد در ته دریاچه روی سنگ های آن می رویند و مواد غذایی پرندگان آبی به ویژه مرغابی ها را تأمین می کنند.

پرندگان با ارزش ترین نشانه حیات در دریاچه ارومیه به شمار می روند. پرواز دسته جمعی فلامینگوها، پلیکان ها، تینجه ها و کاکایی ها در دریاچه از بدیع ترین دیدنی های طبیعت ایران است. در بهار و تابستان دریاچه ارومیه بزرگ ترین ناحیه زاد و ولد برخی از پرندگان از جمله فلامینگو، پلیکان سفید، تینجه، کاکایی نقره ای و صورتی  و کنجه نوک است.

علاوه بر سطح دریاچه در حاشیه ها و به خصوص حاشیه های جنوبی نیز ارها و تالاب های آب شیرین وجود دارد. آب این حواشی از چشمه ها و یا رودهای موجود تأمین می شود و همین تالاب ها میزبان گروه دیگری از پرندگان نظیر، غازپا خاکستری، کله سبز، اردک سرحنایی و اردک سفید هستند.

دریاچه طبیعی مارمیشو

این دریاچه طبیعی با وسعت پنج هکتار در چهل و پنج کیلومتری غرب شهرستان ارومیه، در میان کوهستان های مجاور مرز ایران و ترکیه قرار دارد. آب این دریاچه از چشمه های طبیعی و نزولات جوی تأمین می شود و محل زیست انواع آبزیان از جمله ماهی قزل آلا است. همچنین این دریاچه محل بسیار مناسبی برای صید ماهی و گذران اوقات فراغت گردشگران و دوستداران طبیعت است.

حوزه‌های آبریز

1) دریاچه ارومیه 2) رودخانه ارس 3) رودخانه زاب کوچک

آب‌های معدنی

1) ایستی سو ؛ در نزدیکی گردنه قوشچی. 2) آب گرم محال باراندوز ؛ در نزدیکی قریه هفت آباد ارومیه. 3) آب معدنی کوه زنبیل ؛ در کنار دریاچه ارومیه. 4) آب معدنی دریک ؛ که بسیار گوارا بوده و در روستای چهریق قرار دارد. 5) آب معدنی کانی گراوان ؛ در روستای کانی گویز در نزدیکی شهر رَبَط.فاصله 2 کیلومتری

ارتفاعات

سلسله جبال مرکزی ترکیه و عراق 2) ارتفاعات گردنه قوشچی 3) کوه‌های باستان 4) ارتفاع مور شهیدان 5) ارتفاعات گردنه کله شین 6) چیای بینار ارومیه 7)کوه قندیل 8)دره حاجی ابراهیم

صنایع دستی

آذربایجان غربی از صنایع دستی هنرمندانه و با ارزشی برخوردار است . وجود قومیت های مختلف ترک، کرد ، ایلات و عشایر و روستاهای متعدد در این استان سبب شده که صنایع دستی شهری و روستایی از گذشته‌های بسیار دور در این منطقه متداول باشد . هر یک از شهرستان های منطقه به صنعت خاصی شهره هستند . ضمن آن که برخی از صنایع مانند قالی بافی و گلیم بافی و جاجیم بافی تقریباً در تمام نقاط استان رواج دارد . پولک دوزی یکی از هنرهای دستی زیبای شهرستان بوکان و مهاباد است و شاهین دژ و تکاب از نواحی عمده بافته های داری (قالی ، گلیم ، جاجیم و...) در استان آذربایجان غربی به شمار می آیند . نوعی قلاب دوزی شبیه آن چه در رشت جریان دارد در مهاباد نیز رایج است اما شباهتی بین تولیدات این دو شهر وجود ندارد . بافتن برک (به طرز محلی)، بافتن شال کمر پشمی و باشلوق نیز از صنایع دستی نقده محسوب می شوند . وجود روستاها و عشایر متعدد باعث تنوع صنایع دستی در نقده شده و صنایع عشایری در این خطه رواج کامل دارد . در ارومیه علاوه بر صنایع مختلف، ساخت مصنوعات چوبی از هنرهای با ارزش دستی به شمار می آید. در گذشته های نه چندان دور کوزه ‌گری بدون چرخ و صرفا به وسیله دست کاری بود که افراد زیادی از ایلات و عشایر منطقه آذربایجان غربی با آن آشنا بودند و به آن اشتغال داشتند ولی امروزه کوزه ‌گری تنها با چرخ آن هم در روستای فرحزاد به عنوان مرکز صدور انواع کوزه رواج دارد. بادش بافی نیز از صنایع دستی کهن ایلات آذربایجان غربی است. بادش لوله ای بافته شده از پشم است که ازمچ پا تا زانو را می ‌پوشاند و بندی هم در زیر کف پا دارد. بادش مخصوص مردان است و آن را معمولاً از روی شلوار می پوشند. این صنعت هنوز هم در میان ایلات آذربایجان رواج دارد. انواع صنایع دستی استان از قبیل قالی بافی، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، سرامیک سازی ، کنده کاری روی چوب ، چرم سازی ، مجسمه سازی ، گیوه بافی و علاوه بر آن ها پیراهن بافی ، کوزه گری ، سبد بافی ، سجاده بافی و بافت چادرهای کتانی ، پارچه‌های دستی، صنایع چوبی تزیینی مانند انواع مجسمه‌های حیوانات ، ‌وسایل بازی شطرنج ، تخته نرد ، جعبه و میز آرایش بانوان و نقاشی روی چرم دارای معروفیت ملی است .

قالی بافی: در مورد قالی های استان آذربایجان غربی تاریخ دقیقی در دسترس نیست و نقشه خاصی که مربوط به استان باشد نیز وجود ندارد. ولی هم اکنون تقریباً نقشة سایر مناطق را می بافند . در آذربایجان غربی، به دلیل نزدیکی و همجواریش با استان آذربایجان شرقی -که یکی از مراکز عمده قالیبافی در دنیا است - قالیبافی متداول می باشد . مهمترین مراکز قالیبافی استان شهرهای تکاب و میاندوآب و مناطق روستایی و عشایری آن است .

گلیم بافی : در بخشهایی از استان ، گلیم سوماک نیز بافته می شود.

رنگرزی و چاپ های سنتی: کلیه فرآورده هایی که بوسیله قلم مو, قالب و شابلون, رنگ آمیزی می شود و پذیرای نقش می شود جزو چاپ های سنتی به حساب می آیند . البته در آذربایجان غربی عمدتاً در زمینه رنگرزی فعالیت می شود . 

دانلود - 5200 تومان

آذربایجانغربی , جاذبه های , شرقی , طبیعی , فرهنگی
پیگیری فایل های خریداری شده
ایمیل شما :
کد پیگیری : 
صفحات جداگانه
لینک ها

ما همیشه تلاش می کنیم ، خدمات و متمایزی به مشتریان خود ارائه کنیم لذا شما میتوانید نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنند . منتظر شنیدن نظرات شما هستیم  ارسال نظرات و پیشنهادات

تحلیل آمار سایت و وبلاگ