معرفی مـهـرفـا
مهرفا ، یک فروشگاه محصولات دانلودی است که قادر است با سفارش هر محصول ، مشتری را به درگاه مناسب ارجاع دهد و پس از تائید از صحت پرداخت وجه بصورت خودکار محصول را در اختیار مشتری قرار دهد .
روش ارائه فایل به مشتری به صورت فورس دانلود با لینک دانلود دینامیک و مدت دار است . همچنین کد رهگیری یکتایی در اختیار مشتری قرار میگیرد تا در صورت بروز مشکل ، مشتری بتواند محصول را دوباره دریافت کند یا به مدیر تیکت بزند و پاسخ دریافت کند.
جستجو در سایت
موضوعات

   توده هوا استان اردبیل

date دسته بندی : مقالات جغرافیا ایران

این مطلب در موردتوده هواهائی که استان اردبیل را تحت تاثیرقرار می دهند و در 12 صفحه می باشد و در آن درباره اردبیل و توده  هواهای که آب و هوا اردبیل را تحت تاثیر قرار می دهند  توضیحاتی داده شده است و درادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است  :

الف) وضعیت جوی در فصل بهار عمدتاً ناپایدار بوده و هوا دوره انتقالی خود را می گذراند. و قسمت اعظم ریزش های جوی حاصل از سامانه کم فشار دینامیکی مدیترانه ای در بخش غرب کشور اتفــــــــــاق می افتد با این وجود عبور چنین سامانه هایی در بارندگی استان اردبیل بی تاثیر نیست بطوریکه مقداری از بارش بهاری استان ناشی از سامانه مدیترانه ای و بخش  نیز ناشی از نفوذ زبانه پرفشارهایی است که مرکز آنها در شمال دریای سیاه و دریای خزر مستقر می شود که عمدتاً این وضعیت با شارش های ناپایدار در سطـــوح فوقانی جو همراهی دارد نفوذ سامانه های بارش زا با منشاء دریای مدیترانه و سیاه و افت قابل ملاحظه ارتفاع فشار در لایه میانی جو با گرادیان شدید خطوط هم ارتفاع و همراهی آن با نفوذ بیشتر زبانه های پرفشار سطح زمین علاوه بر بارش چشمگیر در کل استان اردبیل ، باعث افت دما گاهی تا 15 درجه سلسیوس بویژه در نواحی مرکزی و جنوبی استان می گردد (نمونه دهه دوم فروردین 1383)

ب) با آغاز دوره گرم سال معمولاً استقرار کم فشار حرارتی را در سطح زمین و واچرخند جنب حاره ای را در تراز فوقانی جو بر روی غالب نقاط کشور حاکم می شود حضور فصلی واچرخند جنب حاره ای ، مانع عبور جریانات ناپایدار عرضهای میانی از روی ایران می شود با این وجود گاهی با تضعیف سیستم فوق و عقب نشینی آن به سمت عرضهای جنـوبی ، سامانه های عرض های میــانی اجازه عبـور از نوار شمالی کشور را پیدا می کنند که این وضعیت چنانچه با نفوذ جریانات شمالی در سطح زمین بر روی دریای خزر ، شمال غرب کشور و استان اردبیل همراه باشد فعالیت بارشی را در روی منطقه بدنبال خواهد داشت

ج) با شروع فصل پاییز و تغییر علامت زاویه میل خورشیدی و بدنبال آن کاهش تدریجی دمای هوا ، کم فشار حرارتی مستقر در مرکز ایران نیز بتدریج به سمت عرضهای جنوبی کشور نقل مکان کرده و زمینه لازم جهت نفوذ سامانه های عرضهای میانی بر روی نوار شمالی کشور و استان اردبیل فراهم گردیده که در پی آن فصل بارندگی منطقه نیز آغاز می شود در سطح زمین ، پرفشار سیبری از شمال شرق و یا شمال وارد کشور شده و زبانه های آن شمال غرب و استان اردبیل را تحت تاثیر قرار می دهد هماهنگ با آن اگر شارش های ناپایدار جوی در لایه میانی جو ، بصورت ناوه ژرف ،  شمال غرب کشور را تحت تاثیر قرار دهد افت محسوس دما همراه با بارش های تداوم دار در سطح استان رخ می دهد(نمونه بارش 39 و 55 میلیمتری از ایستگاه سینوپتیک اردبیل در 14 و 15 مهر 1361)

د) در فصل زمستان کشور ایران به تناوب تحت تاثیر سامانه های کم فشار دینامیکی از جمله مدیترانه ای ، سودانی و سایر سیستمهای دینامیکی ناشی از دریای سیاه قرار می گیرد مسیر حرکت هر یک از این سامانه ها در هر منطقه متفاوت بوده و میزان بارش حاصل از آنها بستگی به طول موج ، مسیرحرکت و میزان رطوبت سامانه و همچنین میزان تقویت یا تضعیف آن در طول مسیر دارد در این میان استان اردبیل بعنوان یکی از استان های شمال غرب با حدود عرض جغرافیایی بین 37 تا 39 درجه شمالی تحت تاثیر سامانه های کم فشار دینامیکی ناشی از دریای سیاه و مدیترانه و سامانه های پرفشار سیبری و پرفشار منشعب از اروپای شرقی قرار می گیرد که گاه بارش های حاصل از آنها در استان قابل تــوجه می باشد در ماه ژانویه وقتی در سطوح میانی جو شارشهای ناپایدار ، منطقه را تحت تاثیر  قرار داده و ناوه ارتفاعی روی دریای خزر قرار می گیرد همراه با پرفشارهای سطح زمین بارشهای بسیار خوبی در استان اردبیل رخ می دهد نمونه آن بارش 43 میلیمتری در دی ماه 1361 می باشد.(دو برابر بیش از نرمال) این گونه بارشها با ریزش زبانه پرفشار سرد سیبری بصورت برف در منطقه رخ می دهد. در برخی از سالها از دهه سوم بهمن ماه با گسترش کم فشارسطح زمین از عرض های پایین بطرف شمال کشور و در نتیجه عقب نشینی پرفشارها ، وزش بادهای گرم در مناطق مرکزی اردبیل باعث افزایش دما و حتی گاهی ذوب پوشش برف مناطق کوهستانی می گردند. گسترش کم فشارهای حرارتی طی سال های اخیر روند افزایش و مشهودتری داشته است.کم فشار سطح زمین علاوه بر اینکه بر دمای هوا تاثیر می گذرد ( دمای نرمال فوریه 0.7- سانتیگراد می باشد که در بهمن ماه 1383 به 3.2 درجه افزایش یافته ) باعث کاهش بارندگی نیز می شود( بارش نرمال فوریه 21 میلیمتـر می باشدکه در بهمن ماه 1383 به 6.9 میلیمتر کاهش یافته است).

2) بارندگی سالیانه [2] :

با بررسی آمار بارندگی شبکه ایستگاههای بارانسنجی استان چنین استنباط می گردد :

1- غرب استان اردبیل ( مناطق منتهی به رشته کوه سبلان ) دارای بیشترین مجموع بارش سالیانه می باشد . در این مناطق میانگین بارش سالانه بین 400 تا 500 میلیمتر برآورد می شود.

2- مناطق جنوبی استان اردبیل (شهرستان خلخال ) دارای بارش سالیانه در حدود 350 میلیمتر می باشد.

3- مناطق شمالی استان ( شامل شهرستانهای پارس آباد ، بیله سوار و قسمتهایی از گرمی ) کمترین بارش سالیانه را دارند . ( 210 تا 240 میلیمتر )

4- برآورد معادله سه بعدی بارندگی سالانه در استان اردبیل به شرح ذیل است :

 Rain = 807.5 – ( X * 6.9 ) ( Y * 5.8 ) – ( Z * 0.05   

که در آن X   طول جغرافییی  ، Y عرض جغرافییی و Z ارتفاع بر حسب متر می باشد. به عنوان نمونه برآورد بارش سالانه ایستگاههی سینوپتیک و چند نقطه شناخته شده استان در جدول ذیل آورده شده است:

X

Y

Z

Rain

 

47.63

38.40

1568.5

334.7

مشگین شهر

48.50

37.61

1796

345.5

خلخال

47.92

39.65

75

245.0

پارس آباد

48.29

38.22

1332

318.4

اردبیل

48.07

38.15

1692

339.8

سرعین

47.53

38.68

705

287.3

مشیران

48.20

37.59

1139

312.3

فیروز آباد

47.87

38.28

3710

449.0

پناهگاه

47.77

38.24

4811

509.2

قله سبلان

47.92

38.15

3061

414.5

آلوارس

2) بارش های رگباری  [2] :

1- بارش های رگباری در استان اردبیل نسبت عکس با میانگین مجموع بارش های سالیانه دارد . بطوریکه شدت رگبار در نواحی شمالی استان بیشتر از مناطق مرکزی و جنوبی استان است  

2- شدت رگبار 6 دقیقه ی با دوره بازگشت 2 ساله در مناطق شمالی بیش از 40 میلیمتر ، در نواحی جنوبی حدود 27 میلیمتر ، در نواحی مرکزی حدود 24 میلیمتر و در نواحی غربی حدود 21 میلیمتر می باشد.

 3- شدت رگبار 60 دقیقه ی (یک ساعتی )با دوره بازگشت 2 ساله در مناطق شمالی بیش از  9 میلیمتر و در نواحی جنوبی و مرکزی حدود 6.5 میلیمتر می باشد.

حداکثر بارندگی 24 ساعتی ایستگاههای سینوپتیک هواشناسی استان به شرح ذیل  می باشد:

دانلود - 1200 تومان

آب و هوا اردبیل , اردبیل , توده های هوایی اردبیل
پیگیری فایل های خریداری شده
ایمیل شما :
کد پیگیری : 
صفحات جداگانه
لینک ها

ما همیشه تلاش می کنیم ، خدمات و متمایزی به مشتریان خود ارائه کنیم لذا شما میتوانید نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنند . منتظر شنیدن نظرات شما هستیم  ارسال نظرات و پیشنهادات

تحلیل آمار سایت و وبلاگ