معرفی مـهـرفـا
مهرفا ، یک فروشگاه محصولات دانلودی است که قادر است با سفارش هر محصول ، مشتری را به درگاه مناسب ارجاع دهد و پس از تائید از صحت پرداخت وجه بصورت خودکار محصول را در اختیار مشتری قرار دهد .
روش ارائه فایل به مشتری به صورت فورس دانلود با لینک دانلود دینامیک و مدت دار است . همچنین کد رهگیری یکتایی در اختیار مشتری قرار میگیرد تا در صورت بروز مشکل ، مشتری بتواند محصول را دوباره دریافت کند یا به مدیر تیکت بزند و پاسخ دریافت کند.
جستجو در سایت
موضوعات

   بررسی اتوماسیون در سیستم توزیع

date دسته بندی : مقالات مهندسی برق

این مطلب در مورد     بررسی اتوماسیون در سیستم توزیع     و در42   صفحه می باشد و در آن درباره اتوماسیون در سیستم توزیع و نحوه عملکرد و بررسی آن به طور مفصل  توضیحاتی داده شده است و درادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است  :

مقدمه

  اساسی ترین وظیفه شرکتهای توزیع علاوه بر تأمین به موقع برق متقاضیان، تداوم برق با کیفیت مناسب، برای مشترکین می باشد برای رسیدن به این هدف والا، ضرورت دارد شبکه های توزیع اتومات گردیده و قابل کنترل نیز باشند. در شبکه های توزیع برق غیر اتومات پس از بروز هر خاموشی، مدت زمان زیادی برای پیدا کردن محل عیب و ایزوله کردن آن محل از بقیه شبکه صرف می گردد که این زمان در شبکه های با طول زیاد ممکن است به چندین ساعت نیز افزایش یابد، این در حالی است که در صنایع پیشرفته امروزی، قطع برق حتی برای کمتر از چند ثانیه نیز صدمات جبران ناپذیری را به اقتصاد وارد می آورد، لذا می بایست در شبکه های توزیع، تمهیدات لازم برای به حداقل رساندن خاموشیها در نظر گرفته شود. برای این منظور می بایست قابلیت اطمینان شبکه و همچنین قابلیت مانور شبکه را افزایش و زمان انجام مانور را کاهش دهیم.رشد روز افزون جمعیت شهری و به تبع آن گسترش بیش از پیش مناطق شهری توزیع انرژی الکتریکی را با اهمیت تر و به همان نسبت مشکل تر ساخته است. تداوم انرژی رسانی و کیفیت مطلوب تحویلی در مناطق شهری با تراکم بالا با دشواریهای خاص خود روبروست که در این میان بحث اتوماسیون با توجه به برخوردداری از فن آوری مدرن و به روز و همچنین مزایای اقتصادی جایگاه خاصی را در سیستم مدیریت توزیع داراست. در این فصل سعی شده است اهداف کلی اتوماسیون شبکه توزیع و همچنین مزایای اقتصادی و کاهش هزینه های حاصل از انجام اتوماسیون شبکه های توزیع به اختصار بیان شود.

ارزیابی فنی و اقتصادی اتوماسیون شبکه های توزیع برق

تعریف سیستم اتوماسیون توزیع   بر طبق تعریف انجام شده در استاندارد IEEE سیستم اتوماسیون توزیع سیستمی است که یک شرکت توزیع را به نظارت از راه دور، هماهنگ نمودن و اعمال فرمان روی تجهیزات توزیع در زمان حقیقی و مسافتهای دور قادر می سازد.

اهداف و جنبه های اقتصادی اتوماسیون شبکه توزیع

در این بخش ابتدا به بررسی اهداف کلی اتوماسیون شبکه توزیع پرداخته، سپس ویژگیهای شرکتهای توزیع که امکان کسب بیشترین سود از اتوماسیون شبکه توزیع را دارند بررسی خواهیم کرد.

اهداف کلی اتوماسیون توزیع

اهداف پیاده سازی سیستم اتوماسیون توزیع:

- کاهش هزینه های بهره برداری تعمیرات و نگهداری(Operation & Maintenance )

- به تعویق انداختن سرمایه گذاری جهت ساخت تأسیسات جدید

- بهبود راندمان سیستم توزیع و بهبود زمان بازیابی

- افزایش قابلیت اطمینان سیستم

- ارائه خدمات بهتر و سریعتر به مصرف کنندگان و افزایش رضایت آنها

- کسب اطلاعات و آمار بهتر و دقیق تر از شبکه توزیع و مصرف کنندگان

- کاهش خاموشی ها و مدت میانگین قطع برق

- کاهش انرژی توزیع نشده

- افزایش عمر مفید تجهیزات در نتیجه جلوگیری از اضافه بار آنها

- استفاده از اطلاعات در بازار برق

- جلوگیری از سرقت برق

- کاهش تلفات و بهبود ضریب قدرت

- بهره برداری صحیح و قانونمند از شبکه توزیع و مصرف کنندگان

- تسهیل تغییرات پیکربندی و توسعه شبکه

- ارتباط با مرکز فوق بالا دست جهت اخذ اطلاعات به هنگام

- فراهم کردن سهولت برای تصمیم گیری و برنامه ریزی مهندسی

سیستم های اتوماسیون شبکه توزیع

  براساس نیازها و خواسته های مدیریت شرکتهای توزیع اتوماسیون شبکه های توزیع اتوماسیون شبکه های توزیع با انواع مختلف اجرا و مورد استفاده قرار می گیرد این سیستمها را می توان به ترتیب زیر در نظر گرفت:

سیستم مانیتورینگ شبکه توزیع(Distribution Monitoring )

  سیستم مانیتورینگ شبکه توزیع اولین نسل از سیستمهای اتوماسیون شبکه توزیع بوده و یک سیستم جمع آوری اطلاعات(Data Acquisition )و پردازش اطلاعات می باشد. با اجرای این سیستم، امکان نظارت بر سیستم توزیع و آگاهی از وضعیت تجهیزات شبکه نظیر کلید، سکسیونر، ترانسفورماتور و ... همچنین مقادیر کمیتهای مهم نظیر ولتاژ، جریان، ضریب قدرت و ... در پستها و فیدرهای تحت نظارت ایجاد می شود.

سیستم جمع آوری و اطلاعات وکنترل خودکار توزیع

(Distribution SCADA )

  در این سیستم، علاوه بر جمع آوری اطلاعات و نظارت بر وضعیت تجهیزات و مقادیر کمیتهای مهم، امکان ارسال فرمان از طرف اپراتور سیستم به تجهیزاتی نظیر کلیدها، سکسیونرها، تپ ترانسها و ... وجود دارد. این فرمانها برای تغییر توپولوژی شبکه به هنگام خطا، تعمیرات و ... اعمال شده و باعث سهولت در بهره برداری و کاهش هزینه ها می شود.

سیستم جمع آوری اطلاعات و کنترل خودکار توزیع

(Distribution Automation System )

  این سیستم نسل سوم از سیستمهای توزیع می باشد. ویژگیهای این سیستم این امکان را می دهد که در مواردی نظیر وقوع خطا که نیاز به تصمیم گیریهای فوری و انجام یک سری از عملیات ضروری می باشد. خود سیستم بتواند با استفاده از قابلیتهای نرم افزاری و سخت افزاری، عملیات مورد نیاز را به منظور تسریع در کارها بدون دخالت اپراتور انجام دهد. در حال حاضر سیستمهای مدرن اتوماسیون توزیع موجود در سطح جهان عمدتاً از این نوع می باشد.

سیستمهای اتوماسیون توزیع هوشمند

  سیستمهای اتوماسیون توزیع برای انجام وظایف خود نیاز به تصمیم گیری دارند و برای تسهیل در این امر از سیستمهای هوشمند، نظیر سیستمهای خبره، فازی و ... استفاده می کنند. این مرحله از سیستم اتوماسیون توزیع در حال طی مراحل تکاملی است و در حال حاض، جزء پیشرفته ترین نوع سیستمهای اتوماسیون توزیع محسوب می شود. البته سیستمهای فوق الذکر به ترتیبی که  آمده اند دارای پیچیدگی بیشتری نسبت به قبل می باشند و جهت ارتقاء از یک نوع سیستم اتوماسیون به سیستم دیگر لزوماً نیازی به برچیدن سیستم قبلی و نصب سیستم جدید نمی باشد و با تغییرات نرم افزاری و بعضاً سخت افزاری معمولاً امکان افزودن ویژگیهای جدید به سیستم اتوماسیون توزیع ممکن می باشد. هر یک از سیستمهای فوق می توانند در سه بخش مطرح باشند:

·  اتوماسیون پست: اتوماسیون پست شامل جمع آوری اطلاعات و کنترل کلیدها، سکسیونرها، خازنها و سایر تجهیزات موجود در پست می باشد.

·  اتوماسیون فیدر: اتوماسیون فیدر شامل جمع آوری اطلاعات و کنترل تجهیزات فیدرها از قبیل کلیدها، سکسیونرها، خازنها و رگولاتورهای خطوط، مجزا کننده ها و نمایشگرهای خطا می باشد.

·  اتوماسیون ارائه خدمات به مصرف کننده ها: این جزء از اتوماسیون شامل قرائت از راه دور کنتورها، برنامه ریزی کنتورهای چند تعرفه و کنترل بارهای خاص مصرف کنندگان  می باشد.

وظایف سیستم اتوماسیون توزیع

  برای هر یک از اجزاء سیستم اتوماسیون توزیع، می توان وظایفی تعریف کرد. انتخاب وظایف یک سیستم اتوماسیون توزیع به مسائل متعددی از جمله موارد ذیل بستگی دارد:

-  مشخصات شبکه

-  مشخصات بارها

- سیاستهای قیمت گذاری

- مسائل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی

- نیازها و خواسته های مدیران شرکتهای توزیع

  انتخاب وظایف مناسب هر سیستم اتوماسیون توزیع با بررسی موارد فوق صورت می گیرد، اما به طور کلی وظایف سیستم اتوماسیون توزیع را می توان برای هر یک از اجزای سیستم های اتوماسیون بصورت زیر در نظر گرفت.

وظایف مناسب اتوماسیون پست

  از جمله وظایفی که در اتوماسیون پست تعریف می شود عبارتند از:

  - نظارت بر وضعیت تجهیزات پست

  - کنترل تجهیزات پست

  - جمع آوری اطلاعات آماری در مورد پست

  - مجزا سازی خطا ، بازیابی سرویس و تشخیص اضافه بار

  - کاهش تلفات ترانسها

  - تقسیم بار روی ترانس های موازی

  - تقسیم بار روی فازهای مختلف

  - کنترل ولتاژ و توان راکتیو

  - کنترل جریانهای چرخشی ترانسهای موازی

  یادآوری می شود که در برخی موارد نظیر کنترل تجهیزات یا جمع آوری اطلاعات سیستم اتوماسیون پست بصورت مستقیم و در برخی موارد نظیر متعادل نمودن بار روی فازها بصورت  غیرمستقیم و با ارائه اطلاعات تأثیرگذار می باشد.

وظایف مناسب در اتوماسیون فیدر

  برای اتوماسیون فیدر معمولاً موارد ذیل انتخاب می شوند:

  - جدا سازی خط و بازیابی سرویس

  - کنترل تجهیزات فیدر

  - جمع آوری اطلاعات آماری در مورد فیدر

  - کنترل از راه دور رگولاتورها و خازنها

وظایف مناسب در اتوماسیون مصرف کننده ها

  این وظایف شامل موارد ذیل می باشند:

  - قرائت از راه دور کنتورها ، کنتورهای چند تعرفه و کنتورهای پیک بار

  - کشف دستکاری کنتور و انشعابات غیر مجاز

  - نظارت بر کارکرد صحیح کنتورها

  - بررسی مشخصات و ویژگیهای بارها

  - قطع و وصل برق از راه دور

مزایای اقتصادی و کاهش هزینه های حاصل از انجام اتوماسیون شبکه

  به طور کلی دو نوع سود اقتصادی از اجرای اتوماسیون شبکه توزیع حاصل می شود که عبارتنداز:

  - سودهای کمی یا ملموس(Tangible Quantifiable )

  - سودهای کیفی یا غیر ملموس(Intangible Benefits )

سودهای کمی

  سودهایی هستند که بوسیله عدد و رقم قابل بیان می باشند. برخی از این سودها عبارتند از:

·  به تعویق انداختن سرمایه گذاری ناشی از استفاده بهینه از تجهیزات و کاهش تلفات: این سود بدلیل استفاده مؤثر از تجهیزات شبکه حاصل می شود بعنوان نمونه در پستهای توزیع با کنترل جریانهای چرخشی بین ترانسهای موازی، کاهش تلفات از طریق بهبود پروفیل ولتاژ و کنترل توان راکتیو، کاهش اضافه بار ترانسها به دلیل موجود بودن اطلاعات زمان حقیقی از ترانسها همچنین در فیدرها با ایجاد تعادل بار و کاهش تلفات امکان استفاده از ظرفیتهای اضافی ایجاد شده برای مشترکین جدید مهیا می شود و نیاز به سرمایه جدید برای خرید تجهیزات کاهش یافته یا به تعویق می افتد.

·  کاهش هزینه های ناشی از قطع بودن: این سود به دلیل کاهش زمان قطع برق در شبکه توزیع حاصل می شود و از دو جزء تشکیل شده است یک جزء آن مربوط به فروش انرژی توزیع نشده می باشد و جزء مهمتر آن مربوط به مصرف کنندگان است. در واقع ارزش برق برای مصرف کنندگان به مراتب بیشتر از قیمتی است که بابت مصرف آن  می پردازند. این مسئله بخصوص برای مصرف کنندگان تجاری و صنعتی قابل توجه است در واقع شرکتهای صنعتی و تجاری بوسیله برق، کالا یا خدماتی تولید می کنند که تأثیر بسزایی در تولید ناخالص ملی دارد. به عنوان نمونه در سال 1992 در آمریکا ارزش برق مصارف صنعتی بین kwh $  8/5 تا 21، در کانادا حدود 5 و در نروژ حدود kwh $  25/1 بوده است بنابراین این واضح است که با کاهش زمان قطع برق، تولید ناخالص ملی افزایش می یابد که این مسئله بر بهره وری ملی تأثیر مثبت خواهد داشت.

·  افزایش درآمد بدلیل کشف دستکاری کنتورها و انشعابات غیر مجاز: با اجرای اتوماسیون توزیع امکان نظارت بر میزان انرژی مصرفی مشترکین و جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی ممکن شده و این مسئله باعث افزایش درآمدهای شرکتهای توزیع می شود.

·  کاهش هزینه های ناشی از صرفه جوئی مصرف کننده ها: این مورد ناشی از بهبود زمانی بازیابی سیستم و جلوگیری از هزینه های ناشی از قطع برق برای مصرف کننده ها  می شود. مفهوم ارزش خدمات(Value of Service Vos )برای بیان این مورد استفاده  می شود. برای هر مصرف کننده، انرژی الکتریکی دارای ارزشی است که بستگی به نوع استفاده از برق دارد.

سودهای کیفی

  منظور از سودهای کیفی(غیر ملموس)سودهائی است که امکان برآورد و بیان آنها با عدد مقدور نیست. اهم این سودها شامل موارد زیر می باشد:

·  کنترل و مدیریت مؤثرتر شبکه توزیع توسط مدیران ذیربط

·  روابط بهتر مصرف کننده ها با شرکتهای توزیع: طبیعی است که ارائه سرویس بهتر منجر به رضایت مصرف کنندگان و در نهایت ذهنیت بهتر آنها از شرکت توزیع می شود. در مواردی که مصرف کننده ها، نهادها و سازمانهای مهم داخلی یا خارجی مانند  سفارتخانه ها، شعبه های شرکتهای تجاری و صنعتی کشورهای خارجی، مراکز دولتی و حکومتی باشند، ارائه سرویس مطمئن دارای اهمیت و ضرورت بالایی می باشد.

·  ایجاد فضای رقابتی بین شرکتهای توزیع نیروی برق جهت ارائه خدمات بهتر: با توجه به تشکیل بازار برق در وزارت نیرو، اتوماسیون و اطلاعات حاصله از آن می تواند نقش بسیار موثری در توسعه بازار برق و رسیدن به اهداف مورد نظر ایفا نماید.

·  اطلاعات بهتر و دقیق تر برای برنامه ریزی و مهندسی: با دسترسی به اطلاعات زمان حقیقی و آماری از وضعیت شبکه، امکان برنامه ریزی برای توسعه سیستم، تعمیرات آن بسیار آسانتر و کم هزینه تر می شود. تصمیم گیری صحیح و به موقع بر مبنای اطلاعات صحیح میسر خواهد بود و به این ترتیب از خسارتهای ناشی از تصمیم گیریهای  غیرصحیح و خطای نیروی انسانی به طور قابل ملاحظه ای کاسته خواهد شد.

هزینه های ناشی از اتوماسیون شبکه توزیع

  هزینه های اتوماسیون توزیع به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

  - مساحت و ابعاد تحت پوشش

  - وظایف مورد نیاز در اتوماسیون سیستم

  - اطلاعات و سیگنالهای مورد نیاز

  - وضعیت فعلی تجهیزات شبکه توزیع

دانلود - 4200 تومان

اتوماسیون , بررسی اتوماسیون , توزیع , سیستم تغذیه
پیگیری فایل های خریداری شده
ایمیل شما :
کد پیگیری : 
صفحات جداگانه
لینک ها

ما همیشه تلاش می کنیم ، خدمات و متمایزی به مشتریان خود ارائه کنیم لذا شما میتوانید نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنند . منتظر شنیدن نظرات شما هستیم  ارسال نظرات و پیشنهادات

تحلیل آمار سایت و وبلاگ