معرفی مـهـرفـا
مهرفا ، یک فروشگاه محصولات دانلودی است که قادر است با سفارش هر محصول ، مشتری را به درگاه مناسب ارجاع دهد و پس از تائید از صحت پرداخت وجه بصورت خودکار محصول را در اختیار مشتری قرار دهد .
روش ارائه فایل به مشتری به صورت فورس دانلود با لینک دانلود دینامیک و مدت دار است . همچنین کد رهگیری یکتایی در اختیار مشتری قرار میگیرد تا در صورت بروز مشکل ، مشتری بتواند محصول را دوباره دریافت کند یا به مدیر تیکت بزند و پاسخ دریافت کند.
جستجو در سایت
موضوعات

   استان یزد

date دسته بندی : مقالات جغرافیا ایران

این مطلب در مورداستان یزد   و در 18 صفحه می باشد و در آن درباره جغرافیا و تاریخ و مردمان و جاهای دیدنی استان یزد  توضیحاتی داده شده است و درادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است  :

استان یزد در قلمرو سلسله جبال مرکزی ایران واقع شده و از پستی و بلندی و چاله ها و کفه های کویری متعدد تشکیل شده. این ناهمواری ها عمدتاً به پنج گروه کوه ها و تپه های پای کوه، دشت ها و جلگه ها، بیابان ها، مناطق شور و کویرها و تپه های ماسه ای تقسیم می شوند.

رشته کوه شیرکوه، مانند دیواری قسمت های مرکزی استان یزد را از بخش غربی استان جدا می کند. این ارتفاعات که همواره از برف و یخ پوشیده شده اند، در ادامه حیات شهرهای بزرگ یزد، تفت و مهریز نقش مهم و اساسی دارند.

از ارتفاعات دیگر استان، به کوه خرانق در مرکز استان یزد نیز می توان اشاره کرد.

خشکی اقلیمی استان یزد، دو علت اساسی و عمده دارد :

یکی این که روی کمربند خشک جهانی قرار دارد و دیگر آن که از دریاهای آزاد عمان و خلیج فارس و دریاچه های داخلی و بادهای رطوبت زای دریایی دور است.

آب و هوای استان یزد به علتی که ذکر شد دارای زمستان های سرد و نسبتاً مرطوب و تابستان های گرم و طولانی وخشک است. در ایام تابستان ییلاق های شیرکوه پناهگاه مردم گرمازده این استان است.

سرزمین یزد صاحب یکی از شکوهمندترین و درخشان ترین میراث های فرهنگ و تمدن کهن ادوار مختلف تاریخی ایران است. تاریخ سکونت انسان در این خطه، از هزاره سوم پیش از میلاد فراتر رفته است. به طوری که در عهد پیشدادیان، طایفه های در حال کوچ از بخ به فارس، این سرزمین را یزدان نامیدند و از آن زمان به بعد یزد محل عبادت شد.

از مهم ترین مراکز اسکان اولیه در این سرزمین به مهرپادین (مهریز)، فهرشان، پهره (فهرج)، خورمیش، ارد (اردکان)، شواز، قلاع موبدان (میبد)، طرنج، عقدا و اشکذر می توان اشاره کرد. شهر یزد به عنوان محلی پاک و مقدس در راس همه این آبادی ها قرار داشته است.

یزد به معنای پاک و مقدس و یزدگرد به معنی داده خدایی است. شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است.

در دوره اسلامی، شهر یزد را دارالعباده می نامیدند. اهمیت دینی شهر یزد تا پیش از اسلام به حدی بود که از اطراف و اکناف به ویژه در ایام بهار برای عبادت به این مکان سفر می کردند.

یزد نگین کویر است و اولین بار نام آن در کنار اسم چیتر تخمه یکی از هم رزمان داریوش آورده شده. مورخان یونانی، شهر کهن و باستانی یزد را ایساتیس می خواندند. بعدها بر ویرانه های ایساتیس کثه به وجود آمد.

این شهر، هسته اولیه شهر کنونی و مرکز حکومتی و اقتصادی در قرون اسلامی بوده است.

یزد :

شهرستان یزد در دره ای وسیع، اما خشک و محصور بین کوه های شیرکوه و خرانق قرار گرفته است.

آب و هوای بیابانی و گرم و خسک و زمستان های سرد و عمدتاً خشک یزد جزو مشخصات اقلیمی این شهرستان است.

از قرن 5 همزمان با ورود فرزندان ابوجعفر کاکو به یزد، این شهر رو به گسترش نهاد و حصارهای دور شهر نیز به وجود آمد. اتابکان با علاقمندی، زینت بیشتری به این شهر دادند و مدرسه ها و مساجد زیادی در آن بنا کردند. در زمان آل مظفر، آبادی ها و قنات های بسیار در آن بنا نهاده شد. اکثر هنرمندان و دانشمندان قرن  7 و 8 برای در امان ماندن از حملات مغول این شهر را مرکز فعالیت های هنری و علمی خود قرار دادند. در این زمان مساجد و مدارس متعددی در این شهر ساخته شد. خانقاه های فراوان این شهرستان نشان می دهد که این منطقه پناهگاه و محل صوفیان و عارفان بوده. بعضی از این خانقاه ها مانند بقاع شیخ علی سلیمان در بیداد خوید و خانقاه و مسجد شیخ دادا در بندرآباد، بقعه (خانقاه) شاه نعمت الله ولی و خانقاه شیخ احمد فهادان در یزد هنوز پابرجا هستند.

این شهرستان اماکن دیدنی و جاذبه های جهانگردی متعددی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به مسجد کبیر یزد، مسجد جامع فهرج، بقعه سید رکن الدین، مجموعه تاریخی باغ دولت آباد، برج و باروی قدیمی شهر، مسجد و تکیه امیرچخماق، آب انبار شش بادگیری ... اشاره کرد.

اردکان :

اردکان بیش از 24 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و بزرگ ترین شهرستان استان یزد است.

نام اردکان از دو واژه ارد به معنی مقدس و کان به معنای معدن و مکان تشکیل شده. این شهر در روزگار آبادانی اش در محلی به نام زردک قرار داشته و دیواره های آن هنوز پابرجاست.

از آثار تاریخی و قدیمی شهرستان اردکان می توان به مسجد جامع، مسجد زیرده، امامزاده سیدمحمد، امامزاده سید نورالدین، امامزاده شمس الدین، مکان های مقدس پیر سبز چک چک و پیر هشت زرتشتیان،  رباط شاه عباس و چهارتاقی عقدا اشاره کرد.

مهم ترین این بناها مسجد جامع اردکان است که در کنار بازار شهر واقع شده و از یادگارهای قرن دهم هجری است. این مسجد یک در چوبی بزرگ و یک زیلوی وقفی از سال 1038 هجری دارد.

تفت:

مساحت این شهرستان بالغ بر 7000 کیلومتر مربع است. مهم ترین ارتفاعات این منطقه شیرکوه با ارتفاع 4075 متر است.

در فرهنگ های فارسی، تفت با معناهای گوناگون آمده است. از آن جمله در فرهنگ معین به معنی گرم شدن، حرارت، گرم یا به معنای سبدی چوبین که در آن میوه جای دهند آمده است. معنی اخیر با توجه به آب و هوای خوب تفت نسبت به شهرهای کویری و وجود میوه هایی که در آن به عمل می آید به واقعیت نزدیک تر است.

برخی از مهم ترین آثار تاریخی این شهرستان : خانقاه تفت، حسینیه شاه ولی، بازار خان تفت، مسجد شاه نعمت الله ولی، بقعه صفیه و بازار آقا، قلعه گرمسیر، حسینیه و مسجد غیاث آباد، عمارت وحمام محمدتقی خان، باغ و عمارت هشتی، محله سلطان آباد، مسجد محله گرمسیر، قدمگاه اسلامیه خراشاه، بقعه شیخ جنید (توران پشت)، بقعه و مسجد شیخ علی بلیمان بیدادخوید، مسجد جامع ابرکوه، درخت سرو ابرکوه، گنبد سیروان، منار و سردر نظام الملکی.

مهریز :

15 هزار کیلومتر وسعت دارد. مهریز در حدود 16 قرن قبل (در زمان حکومت ساسانیان) ناحیه ای طبیعی در جنوب دشت یزد و دامنه جنوب شرقی شیرکوه بوده و قنات هایی از آن سرچشمه می گرفتند که در مواردی پس از طی یک مسافت 40 کیلومتری به مظهر خود می رسیدند. اما مهرنگار خانم دختر انوشیروان دستور می دهد قنات هایی در منطقه احداث شوند که با طی مسیر کمتری به مظهر خود برسند. پس از آنکه این قنات ها موجبات آبادانی قصبه یا ناحیه مربوطه را فراهم آوردند، فرمانبرداران شاهزاده خانم، آبادی جدید را مهر گرد نامیدند. که بعد ها به مهریجرد تبدیل شد و امروزه به مهریز خوانده می شود.

میبد:

مساحت آن 845 کیلومتر مربع است. بر اساس یک افسانه، میبد در روزگار کیومرث بنیانگذاری شد و نخستین ساکنان این سرزمین یعنی اهالی بیده، مهرجرد، میبد، فیروزآباد و بارجین در دهانه رودخانه های قدیمی میبد یا به فاصله ای نزدیک از مصب آن ها استقرار یافتند.

میبد یکی از نمونه های نادر شهرهای باستانی ایران به شمار می رود، هر چند بافت سنتی آن گزندهای فراوانی دیده اما هنوز بسیاری از پدیده ها و عناصر شهری قدیم، مانند راه های باستانی، بناها و تشکیلات وابسته به آن، کهن دژ، شارستان، بیرونه ها و آثار گسترش شهری و بازمانده بناهای کهن را می توان در آن تشخیص داد.

کهن ترین سند هویت تاریخی و آغاز شهرسازی در سرزمین یزد، " نارین قلعه " میبد است.

این کهن دژ همچون پیری خسته و خاموش سرگذشت سالیان دراز رنج و آسایش مردمان این دیار را به یاد دارد.

از اماکن تاریخی آن : مسجد جامع، عمارت نارین قلعه، رباط شاه عباسی، برج کبوترخان و آتشکده هایی مثل حسین آباد، مزرعه کلانتر، پیر خرمن، پیرمزرعه حاجی را نام برد.

 

مدرسه های قدیمی یزد:

* مدرسه خان

محمدتقی خان بن میرزا محمدباقر بافقی که به خان بزرگ شهرت داشت و سرسلسله خاندان مشهور به خوانین یزد بوده. در 1129 متولد شد.

وی پس از به حکومت رسیدن، تاسیسات عمومی و خیریه مهم مانند باغ دولت آباد، میدان خان، قیصیه، مدرسه خان و جنت آباد را احداث کرد.

محمدتقی خان مدرسه خان را خارج از حصار شهر یزد ایجاد کرد. این بنا مرکب از دو مدرسه بزرگ و کوچک است. مدرسه کوچک را محمدتقی خان و مدرسه بزرگ را که طرف غرب و متصل به اولی است علینقی خان پسرش بنا کرده اند.

اصالت معماری بناهای یاد شده به لحاظ تعمیر و مرمت هایی که در دهه های اخیر روی آن ها صورت گرفته دستخوش تغییرات شده و از ترکیب آرام  آراستگی قدیم خارج شده است.

* مدرسه شهاب الدین قاسم طراز

دانلود - 1800 تومان

استان یزد , تاریخ یزد , جغرافیای یزد , مناطق دیدنی یزد , یزد
پیگیری فایل های خریداری شده
ایمیل شما :
کد پیگیری : 
صفحات جداگانه
لینک ها

ما همیشه تلاش می کنیم ، خدمات و متمایزی به مشتریان خود ارائه کنیم لذا شما میتوانید نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنند . منتظر شنیدن نظرات شما هستیم  ارسال نظرات و پیشنهادات

تحلیل آمار سایت و وبلاگ