معرفی مـهـرفـا
مهرفا ، یک فروشگاه محصولات دانلودی است که قادر است با سفارش هر محصول ، مشتری را به درگاه مناسب ارجاع دهد و پس از تائید از صحت پرداخت وجه بصورت خودکار محصول را در اختیار مشتری قرار دهد .
روش ارائه فایل به مشتری به صورت فورس دانلود با لینک دانلود دینامیک و مدت دار است . همچنین کد رهگیری یکتایی در اختیار مشتری قرار میگیرد تا در صورت بروز مشکل ، مشتری بتواند محصول را دوباره دریافت کند یا به مدیر تیکت بزند و پاسخ دریافت کند.
جستجو در سایت
موضوعات

   آی سی تایمر 555

date دسته بندی : مقالات کامپیوتر , مقالات صنایع

این مطلب در مورد  آی سی تایمر 555   و در 11 صفحه می باشد و در آن درباره  مشخصات و ویژگی های آی سی تایمر 555    توضیحاتی داده شده است و درادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است  :

آی سی تایمر  555 یکی از پُر مصرف ترین آی سی های رایج در بازار میباشد . این آی سی  از سال 1971 میلادی به وارد بازار شده و با گذشت زمان هنوز در نزد طراحان و حتی سازندگان مدارات آماتوری ، از محبوبیت زیادی برخوردار است . از حدود 10 سال پیش ، کمپانی اصلی سازنده این آی سی بنا بر دلائلی تولید آن را متوقف نمود ، اما این آی سی هنوز توسط شرکتهای دیگری در حال تولید و عرضه به بازار میباشد . بنا بر مصرف بالای این آی سی در بین علاقمندان به کیتهای الکترونیکی ، بر آن شدیم تا یک مدار ساده و عملی بمنظور تست این آی سی تقدیم علاقمندان کنیم .

برای ساخت کیت ابتدا از  مقاومت ها شروع کنید و سپس به مونتاژ خازنها ، دیودهای نورانی کلید میکروسؤیچ و سوکتِ آی سی بپردازید .

 در محل J   یک تکه سیم کوتاه ( پایه اضافی مقاومت ) لحیم کنید .

 در نصب  خازن  الکترولیت به پایه منفی آن که بر روی فیبر مشخص شده توجه نمائید . 

دیود های نورانی چنان در مکانش نصب شود که پایه کوتاه تر آنها در خانه های  نیم دایره سفید قرار گیرد . سوکت را بر اساس تو رفتگی لبه اش بر شکل روی فیبر قرار داده و لحیم نمائید . انطباق تورفتگیِ شکل روی فیبر و تورفتگی لبه سوکت بسیار مهم است . چراکه هنگام قرار دادن یک آی سی بر روی سوکت باید به همین تورفتگی توجه و بر اساس آن آی سی را بر روی سوکت نصب نمود .

تغذیه مدار 6  ولت مستقیم DC   است که باید با رعایت قطب های مثبت و منفی به محل BAT   متصل شود .

استفاده از مدار :

برای تست یک آی سی 555  ، ابتدا باید آن را در جهت صحیح و بر اساس تورفتگی لبه اش بر روی سوکت نصب نمود . سپس کلید فشاری را فشار داد . در صورت سالم بودن آی سی ، هر دو دیود نورانی بحالت دِل دِل زدن در می آیند و در غیر اینصورت آی سی  معیوب یا سوخته است .آی سی 555 یکی از معروف ترین و پرکاربردترین المانهای مجود در بازار است که به آی سی تایمر نیز معروف است. در بیشتر مدارات از این قطعه برای ایجاد پالس با فرکانس های متفاوت استفاده می گردد . مشخصات کامل پایه ها در شکل آمده است . این آیسی را می توانید در دو وضعیت مونواستابل وآ استابل مورد استفاده قرار داد.در حالت مونو استابل تولید و شکل پالس قابل کنترل است.که این کنترل عموما از طریق پایه 2 آیسی555  صورت می گیرد.اما در حالت آستابل در صورت داشتن تغذیه مثبت و منفی در پایه های 1و4و8 واتصال خازن و مقاومت درپایه های 2و6و7 به طور خودکار و بدون تحریک پالسهای ثابت وتعیین شده ای را ایجاد می کند.پایه 3 این آیس همواره پایه خروجی است . این آیسی کاربردهای فراوانی دارد که از آن جمله می توان به تولید پالس، کنترل پهنای پالس، مدارات تایمر و فرستنده و گیرنده وغیره....  اشاره کرد .

آی سی 555 که به آی سی تایمر هم معروف است بیشتر در مدارات ایجاد پالس با فرکانس های متفاوت استفاده می گردد. آی سی تایمر 555 یکی از پرکاربردترین ای سی هایی است که برای مصارف زیادی قابل استفاده است ، این آی سی دارای دقت فوق العاده زیاد و خطای کم می باشد و بوسیله ی آن می توان تایمر هایی از مدت زمانهای کم تا چندین ساعت را ایجاد کرد .
در این جستار ( تاپیک ) ساختمان داخلی ( بلوک دیاگرام و اجزا داخلی ) مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت سپس به چند کاربرد مهم و ارائه ی چند مدار عملی از قبیل مولتی ویبراتور ها و اشمیت تریگر خواهیم پرداخت .

این هم شکل این آی سی :

بلوک دیاگرام آی سی 555

شکل بلوک دیاگرام داخل آی سی 555 رو می توانید در تصویر زیر ببینید ، همانطور که در شکل نشان داده شده است در داخل آی سی از دو تقویت کننده ی تفاضلی بعنوان مقایسه کننده ، یک Flip-Flop و ترانزیستور استفاده شده است . مقاومت های سه گانه باعث ایجاد ولتاز های 2vcc/ 3 و VCC/ 3 می شوند و به عبارتین یک مقسم ولتاژ می باشند .


همانطور که در شکل دیده می شود ورودی معکوس مقایسه کننده بالایی به ولتاژ 2
VCC/ 3 و ورودی غیر معکوس کننده ی پایینی به ولتاژVCC/ 3 وصل هستند که در حالت که ولتاژ پایه 6 و 2 که دو ورودی دیگر مقایسه کننده هستند صفر باشند خروجی مقایسه کننده بالایی صفر و خروجی پایینی مقداری مثبت است .

زمانی که خروجی F / F صفر باشد ترانزیستور Q 1 قطع است و همچنین خروجی ، یک خواهد بود ( ولتاژ بالا ) و زمانی که خروجی F / F یک شود باعث هدایت Q 1 و وصل پایه 7 به زمین خواهد شد و در این حالت ( زمانی که خروجی F / F یک است ) خروجی آی سی ( پایه 3 ) دارای ولتاژ صفر خواهد بود که مشاهده می شود خروجی آی سی با خروجی فلیپ فلاپ معکوس یکدیگرند .

در تصویر زیر به خوبی نحوه ی کارکرد آی سی 555 به تصویر کشیده شده , به شکل موجهای مربوط به شارژ و دشارژ خازن به دقت نگاه کنید . به لبه بالا رونده پالس در خروجی و دو عدد LED که در خروجی است نگاه کنید یکی با لبه بالا رونده پالس و دیگری با لبه پایین رونده پالس روشن می شود. پایه 5 این آی سی همانطور که در شکل زیر نوشته شده است.پایه کنترل است.اگر این پایه را مستقیم به زمین متصل کنید.،دیگر LED روشن نخواهد شد.و اگر آنرا به مثبت 9ولت وصل کنید LED همواره روشن خواهد بود.برای عملکرد بهتر مدار وجلوگیری از نویزاین پایه را همواره با یک خازن 100 نانو فاراد به زمین متصل کنید.
در هنگام دشارژ کامل و تحریک پایه 2 لبه بالارونده پالس را در خروجی خواهیم داشت.
در هنگام شارژ ‌کامل و تحریک پایه 6 لبه پایین رونده پالس را در خروجی خواهیم داشت.
در هنگام دشارژ کامل همانطور که در شکل زیر می بینید.
LED پایینی روشن می شود.دلیل آن اختلاف پتانسیلی است.که برای LED پایینی ایجاد می شود. در هنگام شارژ کامل همانطور که در شکل زیر می بینید.LED بالایی روشن می شود.دلیل آن اختلاف پتانسیلی است.که برای LED بالایی ایجاد می شود. پایه 7 مسئول دشارژ شدن خازن است.نحوه کار آن به این صورت است.که زمانیکه خازن شارژ‌ کامل می شود.در خروجی Q لبه پایین رونده پالس را داریم.،ودر خروجی برعکس آن که در شکل زیر مشخص است.،لبه بالا رونده پالس را داریم که باعث تحریک بیس ترانزیستور موجود در آیسی می شود.و زمین یا ولتاژ صفر را در پایه 7 خواهیم داشت.که باعث دشارژ کامل خازن می شود. در واقع توسط این پایه مسیر دشارژ ‌خازن بسته می شود.،و خازن تخلیه می شود.

دانلود - 1100 تومان

آی سی تایمر 555 , بلوک دیاگرام آی سی , دیودهای نورانی , سوکت , شارژ و دشارژ خازن , مقاومت , مونتاژ خازنها , کلید میکروس
پیگیری فایل های خریداری شده
ایمیل شما :
کد پیگیری : 
صفحات جداگانه
لینک ها

ما همیشه تلاش می کنیم ، خدمات و متمایزی به مشتریان خود ارائه کنیم لذا شما میتوانید نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنند . منتظر شنیدن نظرات شما هستیم  ارسال نظرات و پیشنهادات

تحلیل آمار سایت و وبلاگ