معرفی مـهـرفـا
مهرفا ، یک فروشگاه محصولات دانلودی است که قادر است با سفارش هر محصول ، مشتری را به درگاه مناسب ارجاع دهد و پس از تائید از صحت پرداخت وجه بصورت خودکار محصول را در اختیار مشتری قرار دهد .
روش ارائه فایل به مشتری به صورت فورس دانلود با لینک دانلود دینامیک و مدت دار است . همچنین کد رهگیری یکتایی در اختیار مشتری قرار میگیرد تا در صورت بروز مشکل ، مشتری بتواند محصول را دوباره دریافت کند یا به مدیر تیکت بزند و پاسخ دریافت کند.
جستجو در سایت
موضوعات

   آزادی و اختیار انسان

date دسته بندی : مقالات معارف و دینی

این مطلب در مورد آزادی و اختیار انسان و در 19 صفحه می باشد و در آن به بررسی اختیار انسان و موارد آزادی آن در زندگی پرداخته شده است و در ادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است:

انسان در میان تمام موجوداتی که خداوند متعال آفریده است از نعمت عقل بهره مند است و به وسیله همین نعمت است که از درون هدایت می شود. پیامبران نیز به عنوان حجت های خداوند، از بیرون راهنمای او هستند .
بر این اساس، انسان حق انتخاب و تصمیم گیری و آزادی در عمل و اراده دارد و هیچ‌گاه نمی‌تواند به بهانه واقع شدن در شرایط خاص زمانی یا مکانی و غیره ادعا کند که نمی‌تواسته از انتخاب و آزادی خودش بهره بگیرد . اگر انسان هیچ اختیاری نداشت، هیچ تکلیفی هم متوجه‌اش نبود اما او با انتخاب و تصمیم نهایی خود، در مسیر خوبی یا در مسیر بدی گام بر می‌دارد و مسوولیت اعمالی که انجام می‌دهد با خود اوست .
حتی شرایط محیطی نیز نقش موثری در این میان ندارد . پسر و همسر حضرت نوح با وجود تبلیغ طولانی این پیامبر، هر دو در جبهه مخالفینش قرار داشتند، و آسیه همسر فرعون با این که شوهرش ادعای ربوبیت و الوهیت داشت، توانست با انتخاب صحیح و استفاده درست از آزادی خویش، نام خود را در ردیف نام بهترین زنان با ایمان به ثبت برساند .
وجود برخی فرزندان ناشایسته‌ای که در خانه‌ی ائمه معصوم علیهم السلام رشد کردند نیز دلیل بر آن است که شرایط محیطی - چه مثبت و چه منفی - هیچ‌گاه عامل تعیین‌کننده و نهایی و قطعی نیست. انسان موجودی است با اختیار و بهره مند از نعمت آزادی .

عذاب الاهی و اختیار انسان!

خداوند به انسان قدرت اختیار و انتخاب داده که حق یا باطل را انتخاب کند و خود می‏فرماید که در پذیرش دین اکراه و اجباری نیست; اما از طرفی عذاب اخروی را بر اهل باطل حتمی کرده است . آیا این مساله یعنی عذاب خداوند اختیار انسان را محدود نمی‏کند؟
در پاسخ به این سؤال توجه به چند نکته لازم است:
1 . در هیچ اندیشه و مکتبی، آزادی انسان مطلق نیست و همه متفکران، ادیان الاهی و مکاتب بشری به گونه‏های مختلف بر محدودیت پذیری آزادی‏های انسان مهر تایید زده‏اند . اگر اختلافی نیز در این زمینه مشاهده می‏شود درباره مسائل زیر است:
الف) محدوده آزادی چیست؟
ب) چه کسی حق دارد آزادی انسان را محدود کند؟
ج) بر اساس چه معیارهایی می‏توان آزادی را محدود ساخت؟ برای آگاهی بیش‏تر به کتاب نظریه سیاسی اسلام نوشته محمد تقی مصباح یزدی مراجعه شود .
2 . کلماتی مانند «اختیار» ، «اراده‏» ، «آزادی‏» و «انتخاب‏» و همچنین واژه‏های مقابل آن مانند «جبر» ، «الزام‏» ، «اکراه‏» و . . . در معانی و موارد مختلف استعمال می‏شوند که همه آن‏ها حکم واحد ندارند . بنابراین، در برخورد با این واژه‏ها باید دایره معنا و استعمال را دقیقا مورد توجه قرار داد و از تسری و تعمیم غیر منطقی و بی‏دلیل حکم به دایره دیگر خودداری کرد . برای روشن شدن این مطلب به اختصار به سه حوزه مرتبط با استعمال مفاهیم فوق اشاره می‏شود:
الف) حوزه تکوین
آزادی و اختیار در حوزه تکوین به معنای آن است که:
اولا، رفتار و کنش‏های انسانی ناشی از جبر ذاتی نیست .
ثانیا، برخی از امور را نمی‏توان به صورت جبر تکوینی از بیرون تحمیل کرد و الزام بیرونی پاسخ مطلوب به همراه ندارد . آیه دوم سوره بقره «لا اکراه فی الدین‏» اگر اختصاص به این حوزه نداشته باشد، لااقل به خوبی این مفاد را در پی دارد و می‏فهماند که حقیقت دین تکوینا اجبارپذیر نیست; یعنی اگر به فرض با زور سرنیزه کسی به سوی دین دعوت شود و به ظاهر آن را بپذیرد، این پذیرش ظاهری با ایمان واقعی و اعتقاد راسخ قلبی فاصله بسیار دارد . بنابراین، «لا اکراه فی الدین‏» در حوزه تکوین به معنای این است که حقیقت دین تکوینا اجبارپذیر نیست .
ب) حوزه تشریع اجتماعی
تشریع اجتماعی مجموعه قوانینی است که چگونگی مناسبات اجتماعی انسان‏ها را مشخص و تنظیم می‏کند . کسی حق ندارد دیگران را با زور و فشار به سوی اسلام دعوت کند . تفاوت این مرحله با مرحله پیشین تفاوت «هست‏» و «باید» است; به عبارت دیگر، در مرحله نخست معنای آیه جنبه اخباری و توصیفی دارد; یعنی خبر از ناکار آمد بودن می‏دهد; ولی در این مرحله معنای آیه انشایی و دستوری است; یعنی از الزام و اجبار اجتماعی منع می‏کند و انسان‏ها را از خواندن اجباری دیگران به سوی دین باز می‏دارد . البته این مساله در اصل دعوت به سوی دین است و با وجود احکام الزام‏آور اجتماعی دیگر برای مسلمانان و غیر مسلمانان در جامعه اسلامی منافات ندارد .
ج) حوزه تشریع فردی
مراد از دایره تشریع فردی در این جا مجموعه قوانینی است که خداوند برای آحاد انسان‏ها وضع کرده است . این قوانین غالبا الزام آور و مسؤولیت‏زا است و خداوند افراد را در برابر آن‏ها بازخواست می‏کند; هر چند در مورد آن‏ها کیفر دنیوی و قوانین الزام آور اجتماعی وضع نکرده باشد . عمده‏ترین این مسائل تدین به دین حق است . آیه شریف «لااکراه فی الدین‏» با این حوزه هیچ ارتباطی ندارد و به کلی از آن منصرف است . در مقابل آیه «و من یتبع غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه; هر کسی دینی جز اسلام برگزیند از او پذیرفته نیست‏» و همه آیاتی که در بردارنده نوعی تکلیف الزامی برای افراد انسان‏ها است، شامل این حوزه می‏شود .
بنابراین:
1 . آزادی انسان مطلق نیست و محدودیت‏هایی دارد .
2 . نفی اکراه در دین به معنای عدم مسؤولیت انسان در پذیرش دین و راه حق نیست .

 

دانلود - 1900 تومان

آزادی , اختیار , انسان
پیگیری فایل های خریداری شده
ایمیل شما :
کد پیگیری : 
صفحات جداگانه
لینک ها

ما همیشه تلاش می کنیم ، خدمات و متمایزی به مشتریان خود ارائه کنیم لذا شما میتوانید نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنند . منتظر شنیدن نظرات شما هستیم  ارسال نظرات و پیشنهادات

تحلیل آمار سایت و وبلاگ